Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Przesunięto termin prawniczych egzaminów zawodowych i egzaminu uzupełniającego na aplikację sędziowską
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy

5/5 z 7 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Zasiłek macierzyński jest jednym ze świadczeń finansowych przyznawanych w ramach ubezpieczenia społecznego. Wypłaca go pracodawca zobowiązany do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego, oczywiście tylko wtedy, gdy pracownica wykaże, że takie świadczenie jest jej należne. Zasiłek macierzyński może być jednak wypłacany nie tylko w sytuacji, gdy pozostajemy w zatrudnieniu u innej osoby, ale także, gdy ubezpieczona kobieta prowadzi własną działalność gospodarczą.

Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko, przyjęła dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, w wieku do 10 roku życia na wychowanie i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia, a także gdy przyjęła dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, w wieku do 10 roku życia na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej.Otrzymanie zasiłku macierzyńskiego uzależnione jest zatem od podlegania, w czasie kiedy chcemy go uzyskać, ubezpieczeniu chorobowemu lub przebywanie na urlopie wychowawczym. Zasiłek macierzyński nie jest w żaden sposób uzależniony od tego czy kobieta, która chce z niego skorzystać pracuje na etacie czy samodzielnie prowadzi działalność gospodarczą. Pamiętajmy jednak, że kobieta prowadząca własną działalność gospodarczą w celu skorzystania z zasiłku powinna nie tylko być ubezpieczona chorobowo (dla przypomnienia – jest to ubezpieczenie dobrowolne przy wykonywaniu własnej działalności gospodarczej) ale także mieć opłacone składki ZUS w ciągu ostatnich 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o zasiłek macierzyński oraz dostarczyć zwolnienie do ZUS w terminie 7 dni od jego wystawienia. Dopiero po spełnieniu tych przesłanek, urlop i zasiłek macierzyński będzie przysługiwał już po urodzeniu dziecka. Bardzo ważną informacją jest także to, że korzystając z zasiłku chorobowego czy macierzyńskiego nie trzeba przez ten czas opłacać składek ZUS.

Okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka wynosi od 1 stycznia 2009 r.:

 • 20 tygodni (140 dni) - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
 • 31 tygodni (217 dni) - w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
 • 33 tygodnie (231 dni) - w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
 • 35 tygodni (245 dni) - w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
 • 37 tygodni (259 dni) - w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Ustawodawca przewidział także dodatkowy urlop macierzyński uzyskiwany na wniosek kobiety, która urodziła już dziecko. Pamiętajmy jednak, że nie jest obowiązkowy. Jego wymiar wynosi w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie:

 • od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2011 r. - do 2 tygodni,
 • od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2013 r. - do 4 tygodni,
 • od 1 stycznia 2014 r. - do 6 tygodni,

w przypadku zaś urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie:

 • od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2011 r. - do 3 tygodni,
 • od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2013 r. - do 6 tygodni,
 • od 1 stycznia 2014 r. - do 8 tygodni.

Zasiłek macierzyński wynosi 100% wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru, oczywiście po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składki na to ubezpieczenie.

Pamiętajmy jednak, że najbardziej korzystną opcją w tej sytuacji będzie przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego dla przedsiębiorców i ustalenie przy tym maksymalnej kwoty wysokości składek. Dzięki temu świadczenia z tytułu zasiłku macierzyńskiego mogą wynieść miesięcznie nawet 5,7 tys. zł. Kobieta ma prawo do samodzielnego ustalenia wysokości składek płaconych do ZUS i dzięki temu może uzyskać po urodzeniu dziecka bardzo korzystną kwotę zasiłku. Oczywiście wracając do pracy w jakiś czas po porodzie składki będzie można ponownie obniżyć, nawet do minimum – tym samym jest to kolejny plus w takiej sytuacji.

 

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.