Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Podsumowanie tegorocznych egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Recydywa

4.9/5 z 10 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Recydywistą jest przestępca, który po odbyciu kary pozbawienia wolności za umyślne przestępstwo, ponownie popełnia umyślne przestępstwo podobne do przestępstwa, za które został już skazany. Recydywa jest uregulowana przepisami ustawy Kodeks karny (dalej KK) z dnia 6 czerwca 1997 r. (Dz.U. Nr 88, poz. 553 z pózn. zm.).

Recydywa

Przesłanki uznania przestępcy za recydywistę
Artykuł 64 KK stanowi, że jeżeli sprawca skazany za przestępstwo umyślne na karę pozbawienia wolności popełnia w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary umyślne przestępstwo podobne do przestępstwa, za które był już skazany, sąd może wymierzyć karę przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Do okresu odbycia co najmniej 6 miesięcy pozbawienia wolności zalicza się skazanemu okres trwania tymczasowego aresztowania, zastosowanego tytułem środka zapobiegawczego i zaliczonego przez sąd w wyroku na poczet orzeczonej w danej sprawie kary pozbawienia wolności.*

 

Jeżeli sprawca uprzednio skazany w warunkach przedstawionych powyżej, odbył łącznie co najmniej rok kary pozbawienia wolności i w ciągu 5 lat po odbyciu w całości lub części ostatniej kary popełnia ponownie umyślne przestępstwo przeciwko życiu lub zdrowiu, przestępstwo zgwałcenia, rozboju, kradzieży z włamaniem lub inne przestępstwo przeciwko mieniu popełnione z użyciem przemocy lub groźbą jej użycia, sąd wymierza karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane przestępstwo w wysokości powyżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia, a może ją wymierzyć do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę. Podwyższenie górnego ustawowego zagrożenia nie dotyczy zbrodni.

 

W stosunku do recydywisty nie można zastosować warunkowego umorzenia postępowania określonego w art. 66 § 1 KK.


*Komentarz do art. 64 KK, red. A. Grześkowiak/Hałas, System Informacji Prawnej Leglis.

 

Data: 19.07.2013 08:00
Autor/źródło: Potempa Karolina
Kategoria: Prawo
Słowa kluczowe: recydywa, przesłanki uznania przestępcy za recydywistę, przestępstwo umyślne, sprawca, sprawca skazany za przestępstwo umyślne, recydywista
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.