Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Egzamin adwokacki i radcowski 2018 w statystykach
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Podwyższenie alimentów na dziecko

4.9/5 z 11 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Wysokość alimentów na dziecko nie jest ustalana raz na zawsze. Zgodnie bowiem z art. 135 Ustawy z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2012r., Nr 0, poz. 788) zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Jeżeli więc wzrosły potrzeby dziecka lub też znacząco wzrosły możliwości zarobkowe i majątkowe rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów, można żądać podwyższenia wysokości wcześniej przyznanych alimentów.

Podwyższenie alimentów na dziecko

Podstawa żądania podwyższenia alimentów

Orzekając o wysokości alimentów na dziecko sąd bierze pod uwagę usprawiedliwione potrzeby uprawnionego dziecka oraz zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego rodzica. Przez usprawiedliwione potrzeby dziecka należy rozumieć potrzeby, które w danych okolicznościach są konieczne i uzasadnione do normalnego funkcjonowania i życia na wskazanym poziomie. Trzeba pamiętać, że potrzeby dziecka wzrastają wraz z wiekiem. Wiąże się to zazwyczaj z uczęszczaniem do szkoły, czy na zajęcia pozalekcyjne, wyjazdami na kolonie itp., co może być podstawą do wystąpienia z pozwem o podwyższenie alimentów. Podwyższenia alimentów na dziecko można żądać także w sytuacji choroby dziecka, która wymaga zażywania drogich leków, rehabilitacji, czy przestrzegania specjalnej diety. Również pełnoletnie dziecko może wystąpić o podwyższenie wysokości alimentów w sytuacji, gdy nie jest w stanie samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb. Najczęściej dotyczy to osób, które studiują lub z powodu kalectwa albo niepełnosprawności nie są w stanie podjąć pracy zarobkowej. Z kolei zarobkowe i majątkowe możliwości rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów to nie tylko zarobki faktycznie uzyskiwane ale także te zarobki, które jest on w stanie uzyskiwać przy dołożeniu wszelkiej staranności, przy zdobytym wykształceniu oraz stosownie do swoich sił fizycznych. Jeżeli więc wzrosła pensja zobowiązanego rodzica, czy też ma on realne możliwości zwiększenia swoich dochodów, wówczas jest to podstawa do żądania podwyższenia alimentów.

Pozew o podwyższenie alimentów

Pozew o podwyższenie alimentów składa się do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania osoby pozwanej lub też właściwego dla miejsca zamieszkania uprawnionego dziecka. Wybór sądu należy do osoby wnoszącej pozew. Co ważne, jest on wolny od opłat. Do pozwu należy dołączyć:

- wyrok rozwodowy, w którym pierwotnie uregulowano obowiązek alimentacyjny - jeżeli był orzeczony,

- odpis skrócony aktu małżeństwa - jeżeli małżonkowie nadal są małżeństwem,

- odpis skrócony aktu urodzenia dziecka,

- ugodę sądową – jeżeli alimenty ustalono w drodze ugody,

- wszelkie inne dokumenty potwierdzające usprawiedliwione potrzeby dziecka (np. rachunki, faktury itp.), czy też sytuację majątkową osoby zobowiązanej do płacenia alimentów.

 

Należy pamiętać, że to osoba występująca o podwyższenie alimentów musi uzasadnić, że z jednej strony zwiększyły się usprawiedliwione potrzeby uprawnionego dziecka lub że zwiększyły się możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego rodzica, bądź też zaszła i jedna i druga okoliczność.

wydrukuj wyślij znajomemu

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.