Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Podsumowanie tegorocznych egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Recydywa, czyli powrót do przestępstwa

5/5 z 14 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Recydywa to przestępstwo dokonane przez osobę już raz (albo więcej razy) karaną, co właściwie w prosty sposób tłumaczy ten termin. W znaczeniu ogólnym recydywa polega na uprzednim ukaraniu sprawcy za przestępstwo.

Recydywa, czyli powrót do przestępstwa

Zgodnie z treścią art. 64 Kodeksu karnego, jeżeli sprawca skazany za przestępstwo umyślne na karę pozbawienia wolności popełnia w ciągu 5 lat po odbyciu, co najmniej 6 miesięcy kary umyślne przestępstwo podobne do przestępstwa, za które był już skazany, sąd może wymierzyć karę przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.


Dla przyjęcia recydywy specjalnej z art. 64 § 1 KK niezbędne jest łączne wystąpienie wskazanych w tym przepisie przesłanek:
1) sprawca był skazany za przestępstwo umyślne na karę pozbawienia wolności,
2) sprawca popełnia w ciągu 5 lat po odbyciu, co najmniej 6 miesięcy kary umyślne przestępstwo podobne do przestępstwa, za które był już skazany.


Recydywa, jako zjawisko świadczące o nieskuteczność zastosowanych wobec przestępcy środków karnych zawsze spotykała się z bardzo negatywną oceną. Przejawem tej oceny są normy prawne regulujące wymiar kary wobec recydywistów. Jeżeli sprawca uprzednio skazany w warunkach w/w warunkach, który odbył łącznie, co najmniej rok kary pozbawienia wolności i w ciągu 5 lat po odbyciu w całości lub części ostatniej kary popełnia ponownie umyślne przestępstwo przeciwko życiu lub zdrowiu, przestępstwo zgwałcenia, rozboju, kradzieży z włamaniem lub inne przestępstwo przeciwko mieniu popełnione z użyciem przemocy lub groźbą jej użycia, sąd wymierza karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane przestępstwo w wysokości powyżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia, a może ją wymierzyć do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę. Istnieje również recydywa specjalna wielokrotna. Recydywa specjalna wielokrotna, tzw. multirecydywa (art. 64 § 2 KK), ma miejsce wówczas, gdy:
1) sprawca już poprzednio skazany w warunkach recydywy specjalnej podstawowej, który odbył łącznie, co najmniej rok kary pozbawienia wolności,
2) w ciągu 5 lat po odbyciu w całości lub części ostatniej kary, popełnia ponownie umyślne przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu, przestępstwo zgwałcenia, rozboju, kradzieży z włamaniem lub inne przestępstwo przeciwko mieniu popełnione z użyciem przemocy lub groźbą jej użycia.


Wobec multirecydywisty nie stosuje się warunkowego zawieszenia wykonania kary, chyba, że zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami (art. 69 § 3 KK).
 

Data: 26.06.2013 16:00
Autor/źródło: Gosz - Biolik Joanna
Kategoria: Prawo
Słowa kluczowe: multirecydywista, recydywa, multirecydywa, recydywa specjalna wielokrotna
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.