Załóż bezpłatne konto Zaloguj się
Kalendarz studenta: 28-03-2015 Prawo spółek i ład korporacyjny w p... (Warszawa)
Polecamy: Już jest! Wykaz aktów prawnych na egzaminy wstępne na aplikacje
Z ostatniej chwili...
Sonda Jak oceniasz system edukacji przyszłych prawników w Polsce?
www.grywalizacja24.pl

Umowa przewozu osób

1/5 z 1 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Przewoźnik obowiązany jest do zapewnienia podróżnym odpowiadających rodzajowi transportu warunków bezpieczeństwa i higieny oraz takich wygód, jakie ze względu na rodzaj transportu uważa się za niezbędne.

Umowa przewozu osób

Umowa przewozu polega na tym, że jedna z jej stron (przewoźnik) zobowiązuje się do przewiezienia osób lub rzeczy w ramach działalności własnego przedsiębiorstwa a druga strona – do zapłaty w zamian za tą czynność wynagrodzenia.

R E K L A M A

Umowa przewozu
jest umową dwustronnie zobowiązującą, kauzalną, wzajemną i odpłatną. Jeżeli czynności przewozowe są wykonane przez przewoźnika bezpłatnie to nie można mówić o umowie przewozu, jednak w myśl ustawy „Prawo przewozowe” stosuje się jej przepisy odpowiednio. Przy przewozie nieodpłatnym wykonanym przez osobę niemającą statusu przewoźnika stosuje się wówczas odpowiednio przepisy o umowie zlecenia. Zgodnie z treścią art. 776 kodeksu cywilnego, do obowiązków przewoźnika w przewozie osób należy: zapewnienie podróżnym, odpowiadających rodzajowi transportu warunków bezpieczeństwa i higieny oraz takich wygód, jakie ze względu na rodzaj transportu uważa się za niezbędne. W praktyce szczegółowe kryteria wykonania tych obowiązków określone są w pierwszym rzędzie przez uregulowanie dotyczące poszczególnych rodzajów transportu, ponadto konieczne jest uwzględnienie w tym zakresie ustalonych zwyczajów oraz zasad współżycia społecznego. Kolejną ważną kwestią jest bagaż podróżnego. Za bagaż, który podróżny przewozi ze sobą, przewoźnik ponosi odpowiedzialność tylko wtedy, gdy szkoda wynikła z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa przewoźnika. Za bagaż powierzony przewoźnikowi przewoźnik ponosi odpowiedzialność według zasad przewidzianych dla przewozu rzeczy. Roszczenia z umowy przewozu osób przedawniają się z upływem roku od dnia wykonania przewozu, a gdy przewóz nie został wykonany - od dnia, kiedy miał być wykonany.
 

Data: 28.06.2013 11:00
Autor/źródło: Gosz - Biolik Joanna
Kategoria: Prawo
Słowa kluczowe: umowa przewozu, przewóz, przewóz osób, umowa przewozu osób, przewoźnik

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2015 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.