Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Egzamin adwokacki i radcowski 2018 w statystykach
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Umowa przewozu osób

4.7/5 z 13 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Przewoźnik obowiązany jest do zapewnienia podróżnym odpowiadających rodzajowi transportu warunków bezpieczeństwa i higieny oraz takich wygód, jakie ze względu na rodzaj transportu uważa się za niezbędne.

Umowa przewozu osób

Umowa przewozu polega na tym, że jedna z jej stron (przewoźnik) zobowiązuje się do przewiezienia osób lub rzeczy w ramach działalności własnego przedsiębiorstwa a druga strona – do zapłaty w zamian za tą czynność wynagrodzenia.


Umowa przewozu
jest umową dwustronnie zobowiązującą, kauzalną, wzajemną i odpłatną. Jeżeli czynności przewozowe są wykonane przez przewoźnika bezpłatnie to nie można mówić o umowie przewozu, jednak w myśl ustawy „Prawo przewozowe” stosuje się jej przepisy odpowiednio. Przy przewozie nieodpłatnym wykonanym przez osobę niemającą statusu przewoźnika stosuje się wówczas odpowiednio przepisy o umowie zlecenia. Zgodnie z treścią art. 776 kodeksu cywilnego, do obowiązków przewoźnika w przewozie osób należy: zapewnienie podróżnym, odpowiadających rodzajowi transportu warunków bezpieczeństwa i higieny oraz takich wygód, jakie ze względu na rodzaj transportu uważa się za niezbędne. W praktyce szczegółowe kryteria wykonania tych obowiązków określone są w pierwszym rzędzie przez uregulowanie dotyczące poszczególnych rodzajów transportu, ponadto konieczne jest uwzględnienie w tym zakresie ustalonych zwyczajów oraz zasad współżycia społecznego. Kolejną ważną kwestią jest bagaż podróżnego. Za bagaż, który podróżny przewozi ze sobą, przewoźnik ponosi odpowiedzialność tylko wtedy, gdy szkoda wynikła z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa przewoźnika. Za bagaż powierzony przewoźnikowi przewoźnik ponosi odpowiedzialność według zasad przewidzianych dla przewozu rzeczy. Roszczenia z umowy przewozu osób przedawniają się z upływem roku od dnia wykonania przewozu, a gdy przewóz nie został wykonany - od dnia, kiedy miał być wykonany.
 

Data: 28.06.2013 11:00
Autor/źródło: Gosz - Biolik Joanna
Kategoria: Prawo
Słowa kluczowe: umowa przewozu, przewóz, przewóz osób, umowa przewozu osób, przewoźnik
wydrukuj wyślij znajomemu

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.