Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Egzamin adwokacki i radcowski w 2019 roku
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Czym różni się umowa zlecenia od umowy o dzieło

5/5 z 14 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

W przeciwieństwie do umowy o pracę, umowa o dzieło i umowa zlecenie nie są zdefiniowane w kodeksie pracy, tylko w kodeksie cywilnym. Umowy te często są nazywane śmieciowymi, choć tak naprawdę odgrywają istotną funkcję na ryznku pracy. Jednakże każda osoba zanim podpisze umowę, powinna wiedzieć jakie będą jej prawa i do czego zostanie zobowiązana.

Czym różni się umowa zlecenia od umowy o dzieło

Różnica między tymi dwoma rodzajami umów jest dla podmiotów zatrudniających bardzo istotna, bowiem wiąże się z różnymi konsekwencjami prawnymi. Umowa zlecenie została uregulowana w art. 734 - 751 Kodeksu Cywilnego, polega na tym, że przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonych czynności dla dającego zlecenie, za których ostateczny efekt nie jest odpowiedzialny (odmiennie od umowy o dzieło, która jest tzw. umową rezultatu). Umowa zlecenie może być umową odpłatną lub nieodpłatną. Umowa zlecenia może być w każdej chwili wypowiedziana przez każdą ze stron. Umowa zlecenia powinna określać:

  • rodzaj zawartej umowy, która powinna wynikać z nazwy i treści,
  • datę rozpoczęcia jak i zakończenia wykonywania umowy,
  • oświadczenie zleceniobiorcy, o tym, czy ma inne tytuły do objęcia ubezpieczeniami społecznymi,
  • oświadczenie zleceniobiorcy czy z racji wykonywania umowy chce przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego,
  • miejsce wykonywania umowy,
  • zasady ustalania wynagrodzenia

Natomiast umowa o dzieło została uregulowana w art. 627 - 646 Kodeksu Cywilnego. Umowa o dzieło jest umową rezultatu, a zatem wykonawca dzieła odpowiada za rezultat swej pracy. Wykonawca jest obowiązany wykonać swoje dzieło zgodnie ze sposobem i terminem określonym w umowie.

 

Reasumując w odróżnieniu od umowy zlecenia, umowa o dzieło wymaga, by starania przyjmującego zamówienia doprowadziły do konkretnego, w przyszłości, indywidualnie oznaczonego rezultatu. Umowa zlecenia nie akcentuje tego rezultatu, jako koniecznego do osiągnięcia, nie wynik, zatem (jak w umowie o dzieło), lecz starania w celu osiągnięcia tego wyniku, są elementem wyróżniającym dla umowy zlecenia. W odróżnieniu od umowy zlecenia umowa o dzieło nie jest obciążona żądnymi składkami na ubezpieczenie społeczne. Umowa zlecenia natomiast w zależności od tego, czy zawierającym taką umowę jest osoba, która objęta jest już obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym czy też nie, zachodzi konieczność odprowadzenia składek do ZUS emerytalno - rentowych lub też tylko składki na ubezpieczenie zdrowotne. Należy jednak zaznaczyć, że obie umowy pełnią istotną rolę dla pracodawców, którzy mogą zastosować bardziej elastyczne metody zatrudniania niż ma to w przypadku umowy o pracę.

 

Joanna Gosz-Biolik

Data: 10.05.2013 12:00
Autor/źródło: Gosz - Biolik Joanna
Kategoria: Prawo
Słowa kluczowe: umowa o dzieło, umowa zlecenie, umowa o pracę, zatrudnienie, umowa śmieciowa, porady prawne, pomoc prawna, umowa rezultatu, wykonawca dzieła, przyjmujący zlecenie
wydrukuj wyślij znajomemu

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.