Załóż bezpłatne konto Zaloguj się
Kalendarz studenta: 28-03-2015 Prawo spółek i ład korporacyjny w p... (Warszawa)
Polecamy: Już jest! Wykaz aktów prawnych na egzaminy wstępne na aplikacje
Z ostatniej chwili...
Sonda Jak oceniasz system edukacji przyszłych prawników w Polsce?
www.grywalizacja24.pl
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Czym różni się umowa zlecenia od umowy o dzieło

0/5 z 0 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

W przeciwieństwie do umowy o pracę, umowa o dzieło i umowa zlecenie nie są zdefiniowane w kodeksie pracy, tylko w kodeksie cywilnym. Umowy te często są nazywane śmieciowymi, choć tak naprawdę odgrywają istotną funkcję na ryznku pracy. Jednakże każda osoba zanim podpisze umowę, powinna wiedzieć jakie będą jej prawa i do czego zostanie zobowiązana.

Czym różni się umowa zlecenia od umowy o dzieło

Różnica między tymi dwoma rodzajami umów jest dla podmiotów zatrudniających bardzo istotna, bowiem wiąże się z różnymi konsekwencjami prawnymi. Umowa zlecenie została uregulowana w art. 734 - 751 Kodeksu Cywilnego, polega na tym, że przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonych czynności dla dającego zlecenie, za których ostateczny efekt nie jest odpowiedzialny (odmiennie od umowy o dzieło, która jest tzw. umową rezultatu). Umowa zlecenie może być umową odpłatną lub nieodpłatną. Umowa zlecenia może być w każdej chwili wypowiedziana przez każdą ze stron. Umowa zlecenia powinna określać:

  • rodzaj zawartej umowy, która powinna wynikać z nazwy i treści,
  • datę rozpoczęcia jak i zakończenia wykonywania umowy,
  • oświadczenie zleceniobiorcy, o tym, czy ma inne tytuły do objęcia ubezpieczeniami społecznymi,
  • oświadczenie zleceniobiorcy czy z racji wykonywania umowy chce przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego,
  • miejsce wykonywania umowy,
  • zasady ustalania wynagrodzenia

    R E K L A M A

Natomiast umowa o dzieło została uregulowana w art. 627 - 646 Kodeksu Cywilnego. Umowa o dzieło jest umową rezultatu, a zatem wykonawca dzieła odpowiada za rezultat swej pracy. Wykonawca jest obowiązany wykonać swoje dzieło zgodnie ze sposobem i terminem określonym w umowie.

 

Reasumując w odróżnieniu od umowy zlecenia, umowa o dzieło wymaga, by starania przyjmującego zamówienia doprowadziły do konkretnego, w przyszłości, indywidualnie oznaczonego rezultatu. Umowa zlecenia nie akcentuje tego rezultatu, jako koniecznego do osiągnięcia, nie wynik, zatem (jak w umowie o dzieło), lecz starania w celu osiągnięcia tego wyniku, są elementem wyróżniającym dla umowy zlecenia. W odróżnieniu od umowy zlecenia umowa o dzieło nie jest obciążona żądnymi składkami na ubezpieczenie społeczne. Umowa zlecenia natomiast w zależności od tego, czy zawierającym taką umowę jest osoba, która objęta jest już obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym czy też nie, zachodzi konieczność odprowadzenia składek do ZUS emerytalno - rentowych lub też tylko składki na ubezpieczenie zdrowotne. Należy jednak zaznaczyć, że obie umowy pełnią istotną rolę dla pracodawców, którzy mogą zastosować bardziej elastyczne metody zatrudniania niż ma to w przypadku umowy o pracę.

 

Joanna Gosz-Biolik

Data: 10.05.2013 12:00
Autor/źródło: Gosz - Biolik Joanna
Kategoria: Prawo
Słowa kluczowe: umowa o dzieło, umowa zlecenie, umowa o pracę, zatrudnienie, umowa śmieciowa, porady prawne, pomoc prawna, umowa rezultatu, wykonawca dzieła, przyjmujący zlecenie

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2015 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.