Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Sędziowie i referendarze sądowi znów poszukiwani -w sądach kolejne wolne etaty
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Minister nauki o szansach dla młodych naukowców

4.8/5 z 11 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Warto szukać unikalnych tematów badawczych w specyfice swojego regionu. Takie badania często mogą zadziwić Europę i świat – przekonywała w piątek prof. Barbara Kudrycka młodych badaczy z białostockich uczelni.

Minister nauki o szansach dla młodych naukowców

Minister nauki spotkała się z nimi na cyklicznych warsztatach „Mechanizmy finansowania badań młodych naukowców w Polsce” - poinformował Zespół Prasowy MNiSW.

 

 

Piątkowe seminarium szkoleniowe w auli Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku to już dziewiąte z cyklu ogólnopolskich spotkań poświęconych funduszom dedykowanym na projekty badawcze młodych uczonych. Obok prof. Barbary Kudryckiej wzięli w nim udział m.in.: prof. Michał Karoński (Przewodniczący Rady NCN) i prof. Krzysztof Kurzydłowski (Dyrektor NCBR).

 

"To ważne, by młodzi nie bali się podejmowania odważnych i przełomowych tematów badawczych – podkreślała na spotkaniu prof. Barbara Kudrycka. – Walcząc o lepsze warunki rozwoju karier młodych naukowców walczymy o przyszłość polskiej nauki" – dodała.

 

 

Doktoranci i młodzi naukowcy w wyniku reform nauki i szkolnictwa wyższego zyskali nowe formy wsparcia. "Zapisaliśmy w ustawie o Narodowym Centrum Nauki, że minimum 20 proc. jego budżetu dedykowane będzie na badania młodych naukowców. W rzeczywistości to już prawie 40 proc. wydatkowanych przez NCN funduszy. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju choć nie ma takiego zobowiązania ustawowego, na badania wdrożeniowe młodych naukowców przeznacza w programie Lider 120 mln zł" – mówiła minister nauki. Wyjaśniła też, że z dotacji statutowej dla uczelni wydzielono środki na rozwój młodych naukowców – w minionym roku było to blisko 100 mln zł.

 

 

Wagę efektywnego pozyskiwania funduszy i grantów na badania podkreślał też prof. Leonard Etel, rektor Uniwersytetu w Białymstoku. "Umiejętność szybkiego i skutecznego zdobywania środków to być albo nie być młodych naukowców. Aby napisać dobry doktorat, trzeba zrealizować dobre badania i mieć na ten cel pieniądze" – stwierdził.

 

 

Prof. Barbara Kudrycka podczas spotkania podkreślała, że wspieranie karier młodych naukowców było jednym z priorytetów reformy nauki i szkolnictwa wyższego. "Gdy zostałam ministrem nauki zdziwiło mnie, że rozporządzenie pozwalało przyznawać tylko dziesięć stypendiów ministra dla wybitnych młodych naukowców. Zmieniłam je i dziś przekazujemy tych stypendiów już ponad 170" – mówiła prof. Barbara Kudrycka. Przypomniała też, że rząd wprowadził 51-procentowe ulgi komunikacyjne dla doktorantów.

 

 

Minister dodała, że w całej Polsce otwierane są nowoczesne laboratoria naukowe i wysokiej klasy infrastruktura dydaktyczna. "Tutaj na Podlasiu zainwestowaliśmy w infrastrukturę naukową ponad 800 mln zł. W całej Polsce wartość tych inwestycji przekracza 26,3 mln zł" – mówiła.

1 2 dalej
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.