Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Podsumowanie tegorocznych egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Komisja wzywa do zakazania w całej UE narkotyku '4-MA' podobnego do amfetaminy

4.8/5 z 5 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Komisja Europejska przedstawiła dziś projekt przepisów zakazujących w całej UE narkotyku „4-MA”, substancji o działaniu podobnym do amfetaminy. Komisja zwróciła się do państw członkowskich UE o powstrzymanie swobodnego rozprzestrzeniania się tego narkotyku poprzez poddanie go środkom kontroli. 4-metyloamfetamina, w skrócie 4-MA, jest już nielegalna w 10 państwach UE (Austria, Cypr, Dania, Francja, Niemcy, Węgry, Irlandia, Litwa, Holandia i Wielka Brytania). Uważa się, że w latach 2010-2012 zażycie tej substancji przyczyniło się do śmierci 21 osób w czterech państwach UE.

Komisja wzywa do zakazania w całej UE narkotyku '4-MA' podobnego do amfetaminy

4-MA jest wytwarzana i rozprowadzana przez grupy przestępcze i wiadomo, że może zabijać” – powiedziała Viviane Reding, unijna komisarz ds. sprawiedliwości. „Narkotyk ten wykryto w 15 państwach członkowskich, w 10 jest on już zakazany. Podjęcie działań na skalę UE pomoże powstrzymać jego rozpowszechnianie i szkodliwy wpływ na młodych ludzi w całej Europie.”

Dotychczas odnotowano co najmniej 21 śmiertelnych ofiar 4-MA w czterech państwach członkowskich (Belgia, Dania, Holandia i Wielka Brytania). Narkotyk ten wykryto podczas sekcji zwłok, sam lub w połączeniu z innymi substancjami, zwłaszcza amfetaminą. Zgodnie z przedstawionym dziś projektem Komisji wytwarzanie 4-MA i wprowadzanie jej do obrotu zostałyby zakazane, a za naruszenie zakazu obowiązywałyby sankcje karne w całej Europie. Rządy UE muszą teraz zdecydować, czy wprowadzić te środki w życie. Decyzja zapadnie w wyniku głosowania większością kwalifikowaną w Radzie.

Kontekst
4-MA jest syntetycznym środkiem pobudzającym, którego zażycie wywołuje skutki porównywalne z działaniem amfetaminy. Substancja ta jest wytwarzana głównie w postaci proszku lub pasty, choć występuje również w formie tabletek lub płynu, najczęściej w mieszankach zawierających amfetaminę i kofeinę. 4-MA jest zwykle sprzedawana jako amfetamina i dlatego większość stosujących ją osób nie zdaje sobie sprawy, że zażywa właśnie tę substancję.


Z naukowej oceny skutków przeprowadzonej przez Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) z siedzibą w Lizbonie wynika, że 4-MA może być przyczyną poważnych działań niepożądanych, takich jak wysoka gorączka, nadciśnienie tętnicze, anoreksja, mdłości, ból głowy, bezsenność, paranoja, lęk i depresja. 4-MA nie ma żadnej stwierdzonej wartości z medycznego punktu widzenia, ani żadnego innego uzasadnionego zastosowania. Substancja ta poddana jest środkom kontroli w 10 państwach UE, do których należą: Austria, Cypr, Francja, Niemcy, Węgry, Irlandia, Litwa, Holandia i Wielka Brytania.


Projekt Komisji został przedstawiony zgodnie z procedurą oceny ryzyka i kontroli nowych substancji psychoaktywnych, ustanowioną decyzją Rady 2005/387/JHA. Rada wystąpiła o ocenę ryzyka w dniu 24 września 2012 r.


W 2010 r. Komisja złożyła projekt i doprowadziła do wprowadzenia obowiązującego w całej UE zakazu dotyczącego narkotyku o nazwie mefedron, podobnego do ekstazy (zob. MEMO/10/646). W dniu 25 października 2011 r. Komisja Europejska zapowiedziała przegląd unijnych zasad walki z nielegalnymi narkotykami, zwłaszcza z nowymi substancjami psychoaktywnymi, które naśladują działanie niebezpiecznych narkotyków, takich jak ekstazy czy kokaina, i stanowią coraz poważniejszy problem (IP/11/1236). Wniosek ustawodawczy w tej sprawie ma zostać przedstawiony w 2013 r.


W 2012 r. w UE zidentyfikowano rekordową liczbę 73 substancji tego typu. Dla porównania w 2009 r. wykryto ich 24. Narkotyki te są coraz częściej dostępne przez internet i szybko rozprzestrzeniają się w wielu państwach członkowskich, którym trudno jest zapobiec ich sprzedaży.


Według opublikowanego w 2011 r. badania Eurobarometru nowe substancje, które wywołują efekt podobny do działania nielegalnych narkotyków, stają się coraz bardziej popularne: do ich zażycia przyznaje się 5 proc. młodych Europejczyków. Najwięcej takich osób jest w Irlandii (16 proc.), w Polsce (9 proc.), na Łotwie (9 proc.), w Wielkiej Brytanii (8 proc.) oraz w Luksemburgu (7 proc.). W badaniu Eurobarometru ujawniono również, że we wszystkich 27 państwach członkowskich UE przeważająca większość osób w wieku od 15 do 24 lat popiera objęcie takich substancji zakazem.

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.