Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Egzamin adwokacki i radcowski w 2019 roku
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Jak będzie wyglądała ulga internetowa za 2013 rok?

4.8/5 z 12 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Ustawa z dnia 24 października 2012r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012r., poz. 1278) wprowadziła między innymi zmiany dotyczące zasad korzystania z ulgi internetowej. Po nowelizacji ulga została znacznie ograniczona. Należy jednak pamiętać, że wprowadzone zmiany mają zastosowanie do dochodów uzyskanych (strat poniesionych) od 1 stycznia 2013r.

Jak będzie wyglądała ulga internetowa za 2013 rok?

Ulga internetowa za 2012 rok na dotychczasowych zasadach

Ponieważ zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia 2013r., w związku z tym ulgę internetową w zeznaniu podatkowym za 2012 rok będzie można rozliczyć zgodnie z zasadami obowiązującymi w poprzednim roku podatkowym. Oznacza to, że za korzystanie z Internetu będzie można dalej odliczyć maksymalnie kwotę 760,-zł.  Dowodem potwierdzającym wysokość wydatków z tego tytułu jest każdy dokument, z którego wynika, że podatnik uiścił opłatę za korzystanie z Internetu. Taki dokument powinien jednak zawierać dane identyfikacyjne kupującego (odbiorcę usługi), dane identyfikacyjne sprzedającego tę usługę, rodzaj usługi oraz kwotę zapłaty. Dowodem uprawniającym do ulgi może być też potwierdzenie przelewu bankowego lub bankowe potwierdzenie zapłaty pod warunkiem, że jako tytuł wskazana będzie płatność za dostęp do Internetu. Co ważne dalej będzie można odliczyć wydatki zarówno za Internet stacjonarny jak i mobilny oraz ten w telefonie komórkowym. Ulga dotyczy też wydatków za korzystanie z sieci w kawiarenkach internetowych.

Jakie zmiany w uldze internetowej za 2013 rok?

Nowelizacja nie przyniosła zmian w zakresie limitu kwoty, którą będzie można odliczyć za korzystanie z Internetu. W dalszym ciągu będzie to maksymalnie 760,-zł. Nawet w sytuacji, gdy podatnik poniesie wyższe koszty to i tak nie będzie mógł odliczyć więcej. Wydatki nadal będą musiały być ustalone na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie i zawierających odpowiednie dane. Co istotne, nie wszyscy jednak będą mieli możliwość rozliczenia w zeznaniu podatkowym za rok 2013 wydatków poniesionych na korzystanie z Internetu. Z ulgi internetowej będą mogły bowiem skorzystać osoby, które w latach 2005-2011 nie dokonywały odliczeń z tego tytułu lub po raz pierwszy uwzględnią ulgę w rozliczeniu za 2012 rok. Osoby te będą mogły odliczać wydatki na dostęp do Internetu wyłącznie przez dwa kolejne lata podatkowe. Oznacza to, że dla wszystkich tych podatników, którzy w zeznaniach podatkowych składanych za 2011r. i lata wcześniejsze korzystali z ulgi internetowej, zeznanie za 2012 rok będzie ostatnim, w którym będą mogli dokonać odliczenia poniesionych z tego tytułu wydatków. Zgodnie z przepisem przejściowym osoba, która w zeznaniu podatkowym składanym za rok 2012 po raz pierwszy skorzysta z odliczenia ulgi na Internet, będzie mogła skorzystać z tego odliczenia wyłącznie za rok 2013. W przypadku wspólnie rozliczających się małżeństw sytuacja będzie i tak w miarę korzystna. W przypadku, gdy wydatki z tytułu korzystania z Internetu, obecnie jak i w latach wcześniejszych, ponosiła żona (lub odpowiednio mąż), co potwierdzają dokumenty, to od dnia 1 stycznia 2013r. utraci ona prawo do odliczenia z tego tytułu. Jeżeli zaś w latach 2013 i 2014 wydatki z tego tytułu ponosić będzie mąż (lub odpowiednio żona), a ich wysokość będzie wynikała z dokumentów stwierdzających ich poniesienie, to z kolei jemu będzie przysługiwało prawo do skorzystania z ulgi internetowej w tych latach. 

 

 

Data: 14.12.2012 09:00
Autor/źródło: Banowicz Andżelika
Kategoria: Prawo
Słowa kluczowe: ulga internetowa, ulga, ulga na Internet, zeznanie roczne, PIT 2012, 2013, podatnik, podatek od osób fizycznych, odliczenia, rozliczenie podatkowe
wydrukuj wyślij znajomemu

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.