Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ogłoszono o wolnych stanowiskach w sądach powszechnych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Magister prawa w 2,5 roku - czy to możliwe?

4.8/5 z 13 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Magisterskie studia prawnicze trwają w Polsce 5 lat, uprawniają nie tylko do zdobycia tytułu magistra prawa ale także do możliwości dostania się na wybraną aplikację prawniczą. Bez ukończenia powyższych studiów nie ma możliwości wykonywania zawodu adwokata, radcy prawnego, notariusza, komornika, prokuratora czy sędziego. Ostatnimi czasy w Internecie zawrzało ze względu na możliwość uzyskania tytułu magistra prawa w niespełna 2,5 roku, co jest jednoznaczne z możliwością szybszego rozpoczęcia wymarzonej aplikacji i konkretnego zawodu prawniczego. Czy jest to jednak możliwe? A jeżeli tak na jakich dokładnie zasadach?

Magister prawa w 2,5 roku - czy to możliwe?

Pomysł cieszy się, co zrozumiałe, dużym zainteresowaniem wśród studentów. Nie można tego jednak powiedzieć o przedstawicielach środowiska prawniczego. Z jednej strony niewątpliwym plusem jest zdecydowanie krótszy czas nauki i mniejsza ilość zdawanych przedmiotów, niż w tradycyjnych studiach 5-letnich. Argumentem ma być także, to że na Zachodzie taki model z powodzeniem funkcjonuje już od wielu lat. Z drugiej istnieje ryzyko, że przyswojona wiedza będzie niewystarczająca, z racji swojego okrojonego charakteru a to przedłoży się negatywnie na później wykonywany zawód (oczywiście o ile uda się z sukcesem zakończyć właściwą aplikację, co w przypadku niektórych regionów Polski nie jest zadaniem łatwym). Potwierdzeniem takiego stanowiska miałoby być także to, że obecny model kształcenia jest nadal niewystarczający, aby prawnicy byli bardzo dobrze przygotowani do wykonywania swojego zawodu po odbytej aplikacji – przynajmniej zdaniem praktyków. Wpływ mają na to przede wszystkim zbyt duża liczba niepotrzebnych przedmiotów na studiach, zdecydowanie niewielka ilość praktyki w sądach, kancelariach czy urzędach publicznych, a także nieumiejętne przygotowanie do samodzielnej pracy w przyszłości.Z możliwości stworzenia 2,5 letnich studiów magisterskich na prawie skorzystała Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w warszawskim i poznańskim oddziale. Zgodnie z nowymi zasadami do uzyskania tytułu magistra prawa w tak krótkim czasie wystarczy zrobiony licencjat na jakimkolwiek kierunku humanistycznym i kwota ok. 14 tys. zł związana ze studiami uzupełniającymi. Jak będzie wyglądała ta sporna kwestia w odniesieniu do innych, głównie publicznych, uczelni – na razie nie wiadomo. Władze poszczególnych uczelni sceptycznie podchodzą do możliwości skrócenia okresu nauki przyszłych prawników, dlatego na chwilę obecną pozostają przy tradycyjnym 5- letnim programie nauczania.Niektórzy proponują ciekawy kompromis – prawnik w 2,5 roku owszem, ale za cenę ograniczonych kompetencji. Ministerstwo powinno bowiem wyraźnie określić co mogą absolwenci po odbyciu 5- letnich studiów, a co absolwenci 2,5 roczni. Na chwilę obecną ich pozycja jest zrównana.

Data: 30.10.2012 12:00
Autor/źródło: Rodzeń Rafał
Kategoria: Prawo, Studia, Zawody prawnicze
Słowa kluczowe: studia, studia bezpłatne, studia prawnicze, studia dzienne, studia dzienne stacjonarne, studia publiczne, studia magisterskie, studia wyższe
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.