Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Sędziowie i referendarze sądowi znów poszukiwani -w sądach kolejne wolne etaty
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Obowiązki pracodawcy wobec uczącego się pracownika

4.9/5 z 9 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Zgodnie z treścią art. 17 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany do ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Nie należy mylić tego z obowiązkiem pracodawcy polegającym na tym, aby dokształcał on swoich pracowników. Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.

Obowiązki pracodawcy wobec uczącego się pracownika

Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługują:

  • urlop szkoleniowy (6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych, pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego, pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, 21 dni w ostatnim roku studiów - na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego. Urlopu szkoleniowego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy);
  •  zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.


Za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Jak podkreśla to M. Frączek „zwolnienie z całości lub części dnia pracy przysługuje pracownikowi na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz w nich uczestniczyć. Takie sformułowanie przepisu oznacza, że pracodawca zobowiązany jest do udzielania takich zwolnień w wymiarze wynikającym z programu zajęć w ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Przepis art. 1031 § 2 pkt 2 KP nie przewiduje bowiem limitowania liczby zwolnień z całości lub części dnia pracy. Jeżeli program nauki w ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych przewiduje zajęcia wyłącznie w czasie wolnym pracownika - nie przysługuje mu zwolnienie od pracy.Pamiętajmy także, że pracodawca może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie - nie jest to jednak jego obowiązkiem.
 


Ważne jest również, że pracownikowi zdobywającemu lub uzupełniającemu wiedzę i umiejętności na zasadach innych, niż wyżej określone (tj. bez zgody czy inicjatywy pracodawcy) przysługują:

  • zwolnienie z całości lub części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia;
  • urlop bezpłatny (niewliczany do stażu pracownika i powodujący w niektórych sytuacjach skrócenie urlopu wypoczynkowego)
    - w wymiarze ustalonym w porozumieniu zawieranym między pracodawcą i pracownikiem.
     
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.