Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Nowy wykaz państw z zakazem lotów
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Deregulacja zawodów prawniczych

4.6/5 z 16 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Od pewnego czasu w mediach ciągle przewija się temat tzw. ustaw deregulacyjnych, które miałyby ułatwić wejście do wskazanych w ustawach zawodów. Projekt nowelizacji obejmuje ponad 20 ustaw. Niespełna tydzień temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów. Pierwsza transza obejmuje całościową lub częściową deregulację 50 zawodów, w tym zawodów prawniczych.

Deregulacja zawodów prawniczych

Deregulacja ma polegać na ograniczeniu lub likwidacji obecnych wymogów (np. certyfikatów, licencji) i ułatwić dostęp do danego zawodu. Przyjrzyjmy się z bliska najistotniejszym zmianom w zawodzie adwokata, radcy prawnego i notariusza.

Adwokat i radca prawny
Poszerzenie dostępu do zawodu adwokata i radcy prawnego to przede wszystkim rozwinięcie katalogu osób, które mogą uzyskać wpis na listę wykonujących zawód bez odbycia odpowiedniej aplikacji i złożenia egzaminu końcowego. Możliwość ta przysługiwać ma: osobom, które przynajmniej przez trzy lata wykonywały zawód komornika; osobom, które zdały egzamin sędziowski lub prokuratorski po dniu 1 stycznia 1991 r. oraz w okresie 5 lat przed złożeniem wniosku o wpis na listę adwokatów, łącznie przez okres co najmniej 3 lat były zatrudnione w urzędach organów władzy publicznej i wykonującym wymagające wiedzy prawniczej i legislacyjnej czynności bezpośrednio związane z tworzeniem aktów normatywnych o charakterze powszechnie obowiązującym; osobom, które posiadają tytuł naukowy doktora nauk prawnych oraz w okresie 5 lat przed złożeniem wniosku o wpis na listę adwokatów, łącznie przez okres co najmniej 3 lat były zatrudnione w urzędach organów władzy publicznej i wykonującym wymagające wiedzy prawniczej i legislacyjnej czynności bezpośrednio związane z tworzeniem aktów normatywnych o charakterze powszechnie obowiązującym.


Jeśli chodzi o sam egzamin wstępny to następuje  likwidacja części testowej egzaminu adwokackiego (radcowskiego)  i zastąpienie jej zadaniem z zakresu zasad wykonywania zawodu. Skrócony zostaje także do lat 2 czas trwania aplikacji.


Notariusz
Następuje likwidacja części testowej egzaminu notarialnego. Z wymogów złożenia egzaminu notarialnego zwolnione zostaną osoby wykonujące zawód komornika przez okres 3 lat o ile posiadają wykształcenie prawnicze oraz osoby, które zdały egzamin sędziowski lub prokuratorski lub posiadają stopień naukowy doktora nauk prawnych i odpowiednią praktykę zawodową. Do 3 lat skrócone zostają okresy stosowania prawa uprawniające do przystąpienia do egzaminu notarialnego.


Ustawa wprowadza 2 – letni ( a nie tak jak dotychczas 2,5-letni) czas trwania aplikacji. Ponadto, osoby wykonujące zawód komornika przez okres 3 lat o ile posiadają wykształcenie prawnicze oraz osoby, które zdały egzamin sędziowski lub prokuratorski lub posiadają stopień naukowy doktora nauk prawnych i odpowiednią praktykę zawodową zwolnione zostają z wymogu minimalnego okresu 2 lat pracy w charakterze asesora notarialnego.


Ustawa tworzy instytucję "notariusza powołanego na trzy lata" dla osób, którym po zdaniu egzaminu zawodowego nie udało się znaleźć kancelarii notarialnej, w której mogłyby odbyć asesurę.

1 2 dalej
Data: 02.10.2012 08:00
Autor/źródło: Filipek Aneta
Kategoria: Prawo, Aplikacje, Zawody prawnicze
Słowa kluczowe: deregulacja, deregulacja zawodów prawniczych, adwokat, radca prawny, syndyk, komornik, notariusz
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.