Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Reforma prawa procesowego:Sędziowie pokoju nie będą prawnikami
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Jak korzystać z plików w sieci i nie popełnić plagiatu?

5/5 z 4 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Większość z nas ma na co dzień do czynienia z Internetem. Wykorzystujemy go w pracy, szkole i w domu. Jest to niewątpliwie najobszerniejsze źródło informacji. Biorąc pod uwagę ogólną dostępność, popularność i częstotliwość korzystania z jego zasobów łatwo stać się zarówno ofiarą jak i sprawcą naruszenia praw autorskich, czyli tzw. plagiatu. Prawo przewiduje jednak środki, których celem jest zapobieganie tego typu praktykom. Osobom, które dopuściły się naruszenia grożą bowiem określone przepisami sankcje. Warto zatem wiedzieć, jak korzystać z plików udostępnianych w sieci, by uchronić się przed tego typu zarzutami.

Jak korzystać z plików w sieci i nie popełnić plagiatu?

Co wolno rozpowszechniać?

Zgodnie z przepisami prawa autorskiego, wolno rozpowszechniać w celach informacyjnych w prasie, radiu, telewizji i Internecie:

1. już rozpowszechnione - zarówno w oryginale, jak i w tłumaczeniu:

  • sprawozdania o aktualnych wydarzeniach (np.: relację z meczu siatkówki, opis zamieszek, korespondencję z miejsca działań zbrojnych);
  • aktualne artykuły na tematy polityczne, gospodarcze lub religijne, chyba że zostało wyraźnie zastrzeżone, że ich dalsze rozpowszechnianie jest zabronione (autorowi przysługuje jednak z tego tytułu prawo do wynagrodzenia),
  • aktualne wypowiedzi i fotografie reporterskie (autorowi przysługuje jednak z tego tytułu prawo do wynagrodzenia);

2. krótkie wyciągi ze sprawozdań i artykułów (w formie cytatu - można przywołać kilku zdaniową wypowiedź ważnej osobistość opublikowaną na przykład w wywiadzie dla środków masowego przekazu);

4. przeglądy publikacji i utworów rozpowszechnionych (dozwolone jest rozpowszechnianie przeglądów prasy;

5. mowy wygłoszone na publicznych zebraniach i rozprawach;

6. krótkie streszczenia rozpowszechnionych utworów (np. streszczenia książek w czasopismach literackich).

 

Czym jest plagiat w sieci? 

Słowo plagiat pochodzi od łacińskiego: plagiarius, co znaczy: wyzyskiwacz, handlarz niewolników oraz plagiator – osoba, która popełnia plagiat. „Jest to duchowa kradzież, polegająca na całkowitym przejęciu cudzego utworu lub w znacznej jego części. Plagiat polega na zaczerpnięciu cudzych sformułowań w dosłownym brzmieniu, jednak bez ujęcia tej treści w cudzysłów i bez podania nazwy źródła, z którego pochodzi. Plagiat jest naruszeniem własności intelektualnej innej osoby w zakresie nauki, muzyki i innych dziedzin twórczości1.

 

Słownik wyrazów obcych określa plagiat, jako „1. Przywłaszczenie cudzego utworu lub pomysłu twórczego, wydanie cudzego utworu pod własnym nazwiskiem. 2. Dosłowne zapożyczenie z cudzego dzieła opublikowane jako oryginalne i własne2.

 

W polskim prawie plagiat stanowi przestępstwo i zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do lat 3. Ustawa o ochronie praw autorskich prawach pokrewnych stanowi, że kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3, ograniczenia wolności albo grzywny.

 

 

1. Por. Brockhaus Enzyklopaedie, Mannheim 1992, t. 24, s. 209.
2.
Słownik wyrazów obcych, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1997, s. 863

1 2 3 dalej
Data: 21.02.2012 09:00
Autor/źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo
Słowa kluczowe: plagiat, kopiowanie plików, internet, plagiat w sieci, kompilacja, parafraza, cudze treści
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.