Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Egzamin adwokacki i radcowski 2018 w statystykach
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Samofakturowanie

4.7/5 z 3 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Fakturę zwykle wystawia sprzedawca. Możliwe jest też tzw. „samofakturowanie” czyli wystawienie faktury przez nabywcę towaru lub usługi. Konieczne jest w tym celu podpisanie umowy i zgłoszenie jej do urzędu skarbowego.

Faktura VAT w myśl ustawy o podatku od towarów i usług to podstawowy dokument poświadczający dokonanie transakcji sprzedaży. Nabywca sporządzając tego rodzaju dokumentację musi jednakże liczyć się ze związanymi z tym ograniczeniami i licznymi wymogami, które należy spełnić jednocześnie, aby wystawione faktury posiadały moc prawną.


Prawo do wystawiania faktur przysługuje tylko czynnym podatnikom VAT
Regulacje dotyczące wystawiania przez nabywców faktur VAT, zostały przedstawione w Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Nabywcy mogą wystawiać dokumenty oznaczone jako FAKTURA VAT, pod warunkiem, że są podobnie jak i dostawcy towarów, zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT oraz spełnili pozostałe warunki. 


Konieczna umowa pomiędzy nabywcą a dostawcą towarów i usług

Strony muszą zawrzeć umowę  upoważniającą nabywcę do wystawiania faktur (korekt i duplikatów) – w imieniu i na rachunek sprzedawcy.  Bardzo ważnym jest, aby podatnik zawierając tę umowę ze swoim kontrahentem określił zarówno rodzaj towarów lub usług, w odniesieniu do których nabywca będzie wystawiał faktury, jak i założony okres jej obowiązywania (maksymalny to 2 lata).


O fakcie utraty statusu czynnego podatnika VAT  trzeba powiadomić
Poza wymienionymi wyżej informacjami, nie wolno zapomnieć o  zawarciu we wspomnianej umowie stosownej adnotacji, zgodnie z którą obie strony zobowiązują się do poinformowania w trybie natychmiastowym partnera biznesowego w przypadku wykreślenia z rejestru podatników czynnych VAT lub o zbyciu  prowadzonego przez nich przedsiębiorstwa.

1 2 dalej
Data: 11.01.2012 10:00
Autor/źródło: Elżbieta Węcławik i Iwona Cackowska
Kategoria: Prawo
Słowa kluczowe: samofakturowanie, faktura VAT, korekta faktury, duplikat faktury, wystawianie faktur
wydrukuj wyślij znajomemu

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.