Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ogłoszono o wolnych stanowiskach w sądach powszechnych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Specjalista ds. personalnych - jakie są jego obowiązki?

5/5 z 1 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Specjalista HR lub specjalista ds. personalnych – obie te nazwy określają jedno i to samo stanowisko. Pracownik działu HR ma na co dzień wiele zadań związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi. Co więcej, kieruje on też karierą innych pracowników i odpowiada za personel przedsiębiorstwa. Do jego zadań należy nie tylko rekrutacja. Czym na co dzień zajmuje się specjalista ds. personalnych?

Specjalista ds. personalnych - jakie są jego obowiązki?

Specjalista HR – obowiązki

 

Na początek warto wspomnieć o tym, że specjalista ds. personalnych może pracować w praktycznie każdej firmie lub założyć własną działalność i współpracować z innymi przedsiębiorstwami. Co należy do jego zadań? Poza prowadzeniem rekrutacji w firmie, na głowie HR-owca znajduje się też organizacja kalendarza urlopów, sprawy administracyjne czy kadrowo-płacowe. Jednak najważniejsze w tej pracy jest budowanie dobrych relacji nie tylko z pracownikami, ale także między pracownikami a samym zarządem i niejako pośredniczenie często pomiędzy tymi stronami. Dobry specjalista ds. personalnych musi umieć motywować pracowników i pomagać im np. w doborze odpowiednich benefitów czy dodatków. Często osoby zajmujące to stanowisko muszą też prowadzić szkolenia pracownicze lub decydować kogo i na jakie szkolenie firma powinna wysłać. Do zadań HR-owca należy również informowanie pracowników o zwolnieniach, przeprowadzanie tych zwolnień lub informowanie o ostrzeżeniach.

 

Jak zostać specjalistą ds. personalnych?

 

Najważniejsze w tej pracy jest doświadczenie, ale liczy się też wykształcenie. Najlepiej, by specjalista HR był po studiach z psychologii, socjologii lub zarządzania i pracował już wcześniej w firmie, w której zajmował się podobnymi sprawami. Jak jednak świeżo po studiach wykazać się już jakimś doświadczeniem? Pomocne może być np. studiowanie w formie e-learningu, które nie koliduje z zajęciami na uczelni i umożliwia podjęcie pracy na etacie. Można postawić też na staż lub praktyki i to tam nabyć praktyczne umiejętności, które okażą się przydatne w przyszłej pracy. Pamiętać trzeba również o tym, że specjalista ds. personalnych przede wszystkim musi lubić pracę z ludźmi - to głównie na tym polega praca na tym stanowisku. Trzeba być więc otwartym na innych, umieć się skutecznie porozumiewać oraz odpowiednio motywować pracowników.

 

 

Czy warto zostać specjalistą ds. personalnych?

 

Wszystko zależy od podejścia – jeżeli praca z ludźmi daje nam satysfakcję i chce się mieć realny wpływ na rozwój innych pracowników, to z pewnością jest to stanowisko dla takiej osoby. Ciągłe szkolenia, spotkania, a także rozmowy zarówno z zarządem, jak i innymi pracownikami wymagają sporej otwartości i cierpliwości. Motywujące mogą być też same zarobki – średnio specjalista zarabia ok. 3 tys. zł netto, co może nie jest wygórowaną kwotą, ale z kolei średnie wynagrodzenie dyrektora HR to już nawet 13 tys. zł brutto miesięcznie.

Data: 30.08.2018 15:37
Autor/źródło: Autor zewnętrzny
Kategoria: Akademickie newsy, Prawo, Kariera, Felietony
Słowa kluczowe: HR, ZPSB, specjalista ds. personalnych, specjalista HR, Jak zostać specjalistą ds. personalnych, Pracownik działu HR, rekrutacja
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.