Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: 30 maja w życie wchodzą nowe regulację Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Brak podatku Belki przy zakupie mieszkania za pieniądze z oszczędności

5/5 z 1 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Indywidualne, mieszkaniowe konta oszczędnościowe to jeden z trzech filarów rządowego programu mieszkaniowego – „Mieszkanie+”. Ustawa o wsparciu systematycznego oszczędzania w celu np. kupna mieszkania, opracowywana jest przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Gotowy projekt ma zakładać między innymi zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki) oraz wypłacanie premii za środki zgromadzone na kontach oszczędnościowych.

Brak podatku Belki przy zakupie mieszkania za pieniądze z oszczędności

Indywidualne Konta Mieszkaniowe (IKM) mają stanowić instrument pokazujący Polakom, jak oszczędzać pieniądze i motywujący ich do systematycznego odkładania środków na realizację celów mieszkaniowych, takich jak remont, wkład własny do kredytu hipotecznego, kupno mieszkania lub domu. Ponadto konta oszczędnościowe IKM mają wspierać budowanie rodzimego kapitału.

 

Kiedy można podjąć środki z Indywidualnego Konta Mieszkaniowego?

 

W przeciwieństwie do Mieszkania dla Młodych, IKM zakłada dopłaty do zgromadzonych oszczędności, a nie do kwoty zaciąganego kredytu hipotecznego. Pieniądze zgromadzone na kontach oszczędnościowych raz do roku mają być nagradzane premiami ze środków budżetowych. Przewiduje się, że wysokość premii ma wynieść nieco ponad 5%.

Rząd nie zakłada definiowania minimalnych kwot, które będzie można wpłacać na IKM. Najważniejsza i najbardziej doceniana ma być systematyczność we wpłatach na konta oszczędnościowe. Ustawa ma określać minimalny okres oszczędzania, czyli najkrótszy czas, po upływie którego możliwe będzie podjęcie zgromadzonych środków bez utraty rządowej premii. Obecnie przyjmuje się, że okres ten będzie wynosić 5 lat, chociaż ustalenia mogą ulec zmianie w ostatecznym projekcie ustawy.

 

Kto może skorzystać z IKM?

 

Autorzy projektu ustawy zapewniają, że IKM dostępne będą dla każdego obywatela, niezależnie od wysokości jego miesięcznych dochodów. Kryterium finansowe może mieć jednak znaczenie podczas określania wysokości rocznej premii – osoby o najniższych dochodach będą mogły liczyć na wyższy procent niż osoby lepiej sytuowane. Korzystne premie mogą być wypłacane również wielodzietnym rodzinom, zwłaszcza tym, których członkami są niepełnosprawne dzieci.

 

 

 

Środki z IKM będą mogły zostać przeznaczone na zróżnicowane cele mieszkaniowe, takie jak:

  • kupno mieszkania lub domu jednorodzinnego (w tym zakup nieruchomości na rynku pierwotnym lub wtórnym, budowa domu, zakup działki budowlanej);
  • uzyskanie samodzielnego mieszkania lub domu na wynajem bądź spółdzielczego lokatorskiego (na przykład na wkład mieszkaniowy, niezbędny do uzyskania spółdzielczego prawa do lokalu);
  • poprawa obecnego standardu mieszkaniowego (w tym przebudowa, rozbudowa, remont lub wykończenie mieszkania bądź domu).

Dodatkową zachętą kierowaną do wszystkich odkładających pieniądze na mieszkaniowych kontach oszczędnościowych, ma być zwolnienie z 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki, obejmującego m.in. zyski z lokat. Dotychczas tego typu zwolnienia dotyczyły jedynie Indywidualnych Kont Emerytalnych.

 

 

 

Oszczędzając w ramach IKM nie zapłacisz podatku Belki

 

Warto jednak zauważyć, że nie wszystkie środki zaoszczędzone w ramach IKM zostaną zwolnione z 19-procentowego podatku. Jak oszczędzać pieniądze, aby skorzystać z tego udogodnienia? Ustawa o IKM ma określić maksymalną wysokość zgromadzonych środków, która będzie uprawniała do zwolnienia z podatku Belki.

 

Indywidualne Konta Mieszkaniowe prowadzone będą przez banki komercyjne oraz przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK). Oznacza to, że zgromadzone oszczędności będą podlegały dodatkowemu oprocentowaniu zgodnie z zasadami dotyczącymi prowadzenia kont oszczędnościowych w tych instytucjach.

 

Eksperci spodziewają się, że banki, które wezmą udział w rządowym programie IKM, zaoferują oszczędzającym klientom atrakcyjne warunki udzielania kredytów hipotecznych. Taka sytuacja ma już obecnie miejsce w innych krajach, w których obowiązują podobne instrumenty wsparcia mieszkaniowego. Bank, w którym prowadzone jest IKM, będzie miał wgląd w historię wpłat klienta – systematyczne oszczędzanie bez wątpienia będzie pozytywnie wpływać na jego zdolność kredytową. Oczywiście przy ocenie zdolności zostaną uwzględnione też inne kwestie, takie jak wysokość miesięcznych dochodów czy kwoty miesięcznych zobowiązań. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, warto zapoznać się z artykułem Ile musisz zarabiać, by otrzymać kredyt hipoteczny?.

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.