Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Reforma prawa procesowego:Sędziowie pokoju nie będą prawnikami
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Bez poprawek do przepisów ws. finansowania studiów za granicą

4.9/5 z 25 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Umożliwienie finansowania studiów osobom, które tytuł magistra chcą uzyskać na najlepszych uczelniach świata - przewiduje nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym oraz o podatku dochodowym od osób fizycznych, którą poparł w czwartek Senat, nie wprowadzając poprawek.

Bez poprawek do przepisów ws. finansowania studiów za granicą

Za nowelizacją głosowało 86 senatorów, nikt był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu.

 

Dotychczas nie było możliwości, by studia za granicą opłacać z budżetu państwa.

 

W czasie czwartkowej debaty senatorowie pytali wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Darię Lipińską-Nałęcz o to, czy przyjmowanie na zagraniczne uczelnie nie będzie utrudnione w zależności od tego, w jakim trybie młodzi studiowali w Polsce - jednolitym bądź licencjackim.

 

Jak zapewniała minister, renomowane uczelnie na świecie walczą o uzdolnionych studentów i nie tworzą dla nich biurokratycznych przeszkód. Lipińska-Nałęcz zapewniła, że ministerstwo wysłało w tej sprawie zapytanie do wielu uniwersytetów i upewniło się, że tego typu utrudnień nie będzie.

 

Nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest odpowiedzią na zobowiązania z expose premier Ewy Kopacz. Nowela umożliwia utworzenie rządowego programu pomocy finansowej, w ramach którego pokrywane byłyby koszty studiów na najlepszych zagranicznych uczelniach. Program ma trwać 10 lat, a jego koszt wyniesie 336 mln zł. Z programu – jak szacuje resort nauki - skorzystać może w sumie ok. 700 studentów.

 

Nowelizacja zakłada, że o wsparcie w ramach programu będą się mogli ubiegać studenci, którzy nie wcześniej niż w roku poprzedzającym zgłoszenie do programu ukończyli trzeci rok jednolitych studiów magisterskich, zdobyli tytuł licencjata lub inżyniera (o ile dostaną się na studia na którejś z najlepszych uczelni świata).

 

Zgodnie z nowelizacją, student nie będzie musiał zwracać udzielonej mu pomocy finansowej, jeśli w ciągu 10 lat od ukończenia studiów na zagranicznej uczelni będzie odprowadzał w Polsce składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne przez łączny okres 5 lat; albo jeśli zrobi w kraju doktorat.

Data: 22.05.2015 09:30
Autor/źródło: PAP
Kategoria: Akademickie newsy, Studia, Finanse studenta
Słowa kluczowe: studia, studia za granicą, dofinansowanie do studiów za granicą, koszt studiów
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.