Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Reforma prawa procesowego:Sędziowie pokoju nie będą prawnikami
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Łódzcy studenci mogą ubiegać się o stypendia na naukę w chińskim Chengdu

5/5 z 27 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Do 30 maja łódzcy studenci zainteresowani nauką na uczelniach w chińskim Chengdu - stolicy prowincji Syczuan, mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu stypendialnego uruchomionego przez stronę chińską. Stypendium wynosi 20-30 tys. juanów rocznie.

Łódzcy studenci mogą ubiegać się o stypendia na naukę w chińskim Chengdu

Chengdu - partnerskie miasto Łodzi i największy ośrodek akademicki w Chinach - uruchomiło w ub. roku program stypendialny dla studentów łódzkich szkół wyższych. Chińczycy nie tylko umożliwią im naukę na swoich uczelniach, ale też przyznają stypendia pokrywające część kosztów utrzymania. Dotąd z tej możliwości skorzystało kilkoro studentów.

 

Oferta chińskich władz obejmuje trzymiesięczne kursy nauki języka chińskiego, a także studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie. Student może otrzymać stypendium w wysokości od 20 do 30 tys. juanów rocznie, a jedyne wymagania stawiane przez stronę chińską studentom to pełne zaangażowanie w naukę.

 

Proponowane są stypendia na kilkunastu uczelniach wyższych. "Propozycja władz Chengdu jest atrakcyjna zarówno dla studentów kierunków humanistycznych, jak i technicznych, gdyż region ten słynie z wysokiego poziomu przemysłu związanego z nowymi technologiami" - przekonuje rzeczniczka marszałka woj. łódzkiego Joanna Blewąska.

 

Kandydaci ubiegający się o dofinansowanie studiów w Chengdu mogą aplikować na dowolny kierunek, na takich uczelniach jak m.in. Sichuan University, University of Electric Science and Technology, Southwest Jiaotong University, Southwest University of Finance, Chengdu University of Technology, Chengdu University, Chengdu University of Information Technology czy Sichuan University of Music.

 

Szczegółowe informacje o programach studiów i procedurach aplikacyjnych znajdują się na stronach internetowych uczelni. Kandydaci samodzielnie muszą przystąpić do rekrutacji, a zainteresowani ubieganiem się o dofinansowanie muszą dołączyć do dokumentów aplikacyjnych wysyłanych na uczelnię zaświadczenie wydane przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

 

Osoby zainteresowane ubieganiem się o dofinansowanie powinny do 30 maja przesłać wypełniony formularz aplikacyjny na adres: marek.gajewski@lodzkie.pl.

 

Łódź i region łódzki od kilku lat rozwija współpracę z chińskimi prowincjami- przede wszystkim z Syczuanem i Guangdong. W 2013 roku uruchomione zostało bezpośrednie, regularne połączenie kolejowe cargo z Łodzi do Chengdu. Tam też od kwietnia ub. roku działa przedstawicielstwo województwa łódzkiego i Łodzi, które ma pomagać w kontaktach gospodarczych i promocji województwa łódzkiego.

 

W Łodzi w dniach 28-29 czerwca odbędzie się III Forum Regionalne Polska - Chiny dotyczące współpracy na szczeblu lokalnym i regionalnym. Wśród głównych tematów tej edycji znajdą się m.in. infrastruktura drogowa i kolejowa, ochrona środowiska, nowoczesne zarządzanie miastem i regionem, promocja biznesu i turystyki oraz edukacja, w tym współpraca uczelni wyższych.

 

W Forum, które organizowane jest naprzemiennie w Polsce i w Chinach, mają wziąć udział przedstawiciele samorządów polskich miast i województw oraz delegacje rządów miast i prowincji ChRL. Ma się ono przyczynić do przyciągnięcia chińskich inwestorów i turystów oraz wzmocnić wzajemną wymianę gospodarczą, kulturalną i edukacyjną.

Data: 19.05.2015 13:38
Autor/źródło: PAP
Kategoria: Akademickie newsy, Studia, Finanse studenta
Słowa kluczowe: studia, dofinansowanie do studiów, program stypendialny dla studentów, kursy nauki
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.