Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ogłoszono o wolnych stanowiskach w sądach powszechnych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Rządowy program zapewni najlepszym studentom studia za granicą

4.9/5 z 25 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała: „rocznie będziemy wysyłać ok. 100 młodych, wyjątkowo zdolnych ludzi na studia w innych krajach”. Wczoraj Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie Prawo o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o podatku dochodowym. Nowy rządowy program to realizacja obietnicy złożonej przez szefową rządu w jej exposé.

Rządowy program zapewni najlepszym studentom studia za granicą

W opinii rządu, uzupełnianie wiedzy w prestiżowych zagranicznych uczelniach pozwoli uzdolnionym studentom rozwinąć potencjał intelektualny i wykorzystać wiedzę zdobytą w kraju. Zaprojektowane rozwiązanie wychodzi naprzeciw obietnicy złożonej przez premier Ewę Kopacz w exposé, w którym jak już wspomniałam na początku – premier zapowiedziała, że młodzi, zdolni Polacy będą mieli możliwość studiowania na renomowanych uczelniach zagranicznych.

 

 

Studia magisterskie na najlepszych uczelniach na świecie

 

Projekt stwarza podstawy prawne do ustanowienia i realizacji programu rządowego, który zapewni wybitnym polskim studentom sfinansowanie z budżetu państwa studiów magisterskich na najlepszych uczelniach na świecie. Rządowy program, finansowany z budżetu państwa, będzie adresowany do studentów mających wybitne osiągnięcia naukowe, dla których jedyną przeszkodą w zdobywaniu wiedzy i doświadczenia międzynarodowego jest sytuacja materialna. Program zostanie w przyszłości ustanowiony w formie uchwały przyjętej przez Radę Ministrów i ma ruszyć od roku akademickiego 2016/2017 i objąć ok. 100 studentów.

 

Aby program mógł przynieść pożądane efekty, zostanie zapewniona ciągłość kształcenia. Oznacza to, że będą mogli z niego skorzystać studenci, którzy ukończyli trzeci rok jednolitych studiów magisterskich i absolwenci studiów pierwszego stopnia, czyli osoby posiadające licencjat. Osoba, która podejmie studia za granicą będzie mogła otrzymać z programu fundusze na pokrycie kosztów:

  • rekrutacji,
  • czesnego,
  • zakwaterowania, 
  • utrzymania,
  • przejazdów i ubezpieczeń.

 

Należy podkreślić, że świadczenia te zostaną zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Na marginesie należy wskazać, że pomoc o podobnym charakterze, czyli np. stypendia naukowe i socjalne, jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych.

 

UWAGA! Zgodnie z projektem, pomoc finansową udzieloną w ramach programu trzeba będzie zwrócić, w przypadku gdy np. studia nie zostaną ukończone z przyczyn leżących po stronie uczestnika albo z powodu braku postępów w nauce. Jest również dobra informacja: uczestnik programu zostanie zwolniony ze zwrotu udzielonego mu wsparcia, gdy w ciągu 10 lat od ukończenia studiów na zagranicznej uczelni przepracuje w Polsce łącznie 5 lat, odprowadzając przez ten okres składki na ubezpieczenia: społeczne i zdrowotne. Dotyczy to również studiów doktoranckich.

 

Nowe przepisy mają obowiązywać po 14 dniach od daty ogłoszenia ich w Dzienniku Ustaw.

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.