Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Najbardziej pożądane zawody na rynku pracy w 2021 roku
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Czy uczelnia może limitować miejsca na studiach?

5/5 z 20 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Znalezienie miejsca na wymarzonej uczelni wyższej nie zawsze jest prostym zadaniem, szczególnie wtedy gdy uczelnia wprowadza limity miejsc. Z jednej strony takie działania są racjonalne – ostatecznie nieograniczona liczba miejsc na wszystkich kierunkach w końcu doprowadziłaby do problemów na rynku pracy. Z drugiej jednak co zrobić z ambitnymi studentami, którym zabrakło szczęścia i punktów, aby dostać się na konkretną uczelnię? Czy limitowanie miejsc na polskich uczelniach jest w ogóle zgodne z przepisami?

Czy uczelnia może limitować miejsca na studiach?

Plan limitowania miejsc


Już od jakiegoś czasu pojawiają się postulaty, aby większość polskich uczelni wyższych wprowadziła limity miejsc na poszczególne kierunki studiów. Ma to przyczynić się do zmniejszenia bezrobocia wśród absolwentów najpopularniejszych kierunków w kraju, którzy kończąc wymarzone studia nie mogą znaleźć dla siebie pracy. Wprowadzenie ograniczeń w tym zakresie miałoby odbywać się w zgodzie z aktualnymi trendami zawodowymi na rynku pracy i bieżącym zapotrzebowaniem na pracowników określonej kategorii.

 Planowane wprowadzenie limitu studentów na określonym roku nie jest jednak sprawą wyłącznie polską. Trend w tym kierunku pojawia się bowiem w większości państw europejskich. Jednym z krajów, które posłużyły się tego typu rozwiązaniem są Włochy. Niestety sprawa ograniczenia dostępu do wymarzonego kierunku studiów skończyła się ostatecznie przez Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.Masz prawo do kształcenia


Prawo do nauki jest jednym z podstawowych praw człowieka, które odnaleźć możemy chociażby w  artykule 26 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, artykule 14 Międzynarodowego Paktu Praw Ekonomicznych, Społecznych i Kulturalnych, artykule 28 Konwencji o Prawach Dziecka oraz w innych traktatach międzynarodowych. Mając na względzie włoskie przepisy, kilkoro kandydatów na studia medyczne i stomatologiczne, nie potrafiło przejść egzaminów wstępnych, uprawniających do kształcenia na tych kierunkach. Tym samym zdecydowali się wnieść skargę do ETPC, opierając ją na naruszeniu przez państwo włoskie art. 2 protokołu nr 1 do Konwencji o prawach człowieka.Ważny wyrok ETPC


W wyroku wydanym 2 kwietnia 2013 r. (Tarantino i inni przeciwko Włochom) ETPC orzekł, iż regulacja prawna pozwalająca na ograniczanie miejsc na poszczególnych kierunkach studiów nie narusza prawa do nauki wyrażonego w Konwencji o prawach człowieka. Zdaniem Trybunału wprowadzenie powyższych rozwiązań prawnych jest w pełni uzasadnione, ponieważ pozwala na wykształcenie na odpowiednim poziomie ograniczonej liczby studentów przy uwzględnieniu aktualnych potrzeb rynku pracy i społeczeństwa. Jednocześnie podkreślił on, iż brak limitów na kierunkach medycznych obiłby się negatywnie na wiedzy, doświadczeniu i kompetencjach przyszłych lekarzy, ponieważ niemożliwe jest wykształcenie bardzo licznej grupy studentów na zadowalającym wysokim poziomie , jak ma to miejsce w przypadku małych grup studenckich na danym roku akademickim. Wprowadzone we Włoszech egzaminy wstępne pozwalają tak naprawdę na wyłonienie najzdolniejszych studentów, a taki powinien być cel całego społeczeństwa. ETPC zaznaczył, że prawo do nauki ma być dostępne w granicach wyznaczających jego dostępność. Państwo ma obowiązek kształtowania polityki dostępności nauczania wyższego, która z jednej strony promuje osoby najzdolniejsze, a z drugiej strony uwzględnia potrzeby rynku pracy.Mając na uwadze powyższe, nie sposób nie zgodzić się z argumentacją zaprezentowaną przez ETPC. Jaki jest bowiem sens wprowadzenia nieograniczonej liczby miejsc na poszczególnych kierunkach studiów w jakimkolwiek kraju, gdy po zakończeniu nauki młodzi absolwenci nie mają po prostu szans na rozpoczęcie pracy i zasilają szeregi osób bezrobotnych z wyższym wykształceniem? Pytanie to pozostawmy bez odpowiedzi.

 

Data: 24.07.2014 08:46
Autor/źródło: Rodzeń Rafał
Kategoria: Akademickie newsy, Studia
Słowa kluczowe: studia, limit miejsc na kierunki studiów, uczelnia wyższa, miejsca na studiach
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.