Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ograniczenie dostępu do świadczeń medycznych dla osób niezaszczepionych na Covid -19 w świetle Konstytucji
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

O opłacie za studia zadecyduje uczelnia

5/5 z 23 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

W ubiegłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny wydał ważny wyrok dla wszystkich polskich studentów. Opłaty pobierane za drugi kierunek studiów są niekonstytucyjne, dlatego też odnoszące się do tej kwestii przepisy ustawy o szkolnictwie wyższym muszą zostać zmienione. Zanim to jednak nastąpi upłynie jeszcze sporo czasu. Co jednak ze studentami, którzy od października rozpoczną kolejny rok nauki na drugim kierunku studiów?

O opłacie za studia zadecyduje uczelnia

Wywołanie odpowiednich zmian prawnych na skutek wyroków Trybunału Konstytucyjnego nie jest tak szybkie, jak byłoby się można tego spodziewać. Studenci pozostają więc na łasce i niełasce posłów i senatorów, to od nich bowiem zależy jak szybko wprowadzone zostaną nowe przepisy do ustawy o szkolnictwie wyższym, które zastąpią niekonstytucyjne regulacje. W praktyce ich uchwalenie może trwać nawet rok. Pojawia się zatem pytanie – co ze studentami, którzy studiują dwa kierunki i od przyszłego roku akademickiego rozpoczną naukę na 2, 3 czy kolejnym roku studiów? Czy będą musieli płacić za naukę, czy może zaoszczędzą pieniądze, bo studiowanie okaże się darmowe? Wg Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego decyzję mają podjąć same uczelnie.

 

 

Władze wielu polskich uczelni podkreślają, że będą stosować dotychczasowe zasady, póki wadliwe przepisy nie zostaną zmienione. Dla studentów oznacza to, że za drugi kierunek studiów będą musieli niestety zapłacić (tym samym tak ważny dla nich wyrok Trybunału w praktyce nie zmieni zupełnie nic w tym roku). Szansa na odzyskanie pieniędzy w przyszłym roku (wtedy być może ustawodawca wprowadzi zmiany w ustawie o szkolnictwie wyższym) też jest raczej niewielka. Prawo nie przewiduje bowiem zwracania pieniędzy studentom, nawet jeśli przepisy dotyczące ich pobierania są niekonstytucyjne. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce odciąć się od problemu i decyzję, co do pobierania opłat pozostawia wyłącznie uczelniom. Te z kolei mówią, że muszą stosować się do obecnych przepisów, nawet jeśli wiadomo, że są niekonstytucyjne. Dodajmy, że wadliwe przepisy będą obowiązywały jeszcze do 30 września 2015 r. – tutaj więc tkwi cały problem. W praktyce zdecydowana większość uczelni nie zaprzestanie poboru opłat za drugi kierunek studiów, raz że jest to jeden z głównych dochodów polskich szkół wyższych, a dwa że prawo ciągle pozwala na takie działania. Zarówno Ministerstwo jak i uczelnie czekają na szczegółowe uzasadnienie wyroku TK z dnia 5 czerwca 2014 r. (sygn. akt K 35/11) – być może rozwieje ono wątpliwości, co do obowiązku pobierania opłat za drugi kierunek studiów przez najbliższy rok.

 

Na całym tym zamieszaniu stracą oczywiście studenci, zyskają uczelnie, a Ministerstwo stwierdzi, że nie mieszało się do sprawy, więc nie będzie można zarzucić mu jakiejkolwiek winy. I tak to już jest w Polsce, niby Trybunał czuwa na straży praw i wolności konstytucyjnych, niby wydaje się wyroki uchylające wadliwe przepisy, a w praktyce niewiele to zmienia, a nawet jeśli to w zdecydowanie za długim czasie.

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.