Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: 30 maja w życie wchodzą nowe regulację Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Odpłatność za studia wg Trybunału Konstytucyjnego

5/5 z 28 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)
Kategoria: Akademickie newsy, Prawo
Słowa kluczowe: student, studenci, studiowanie, studia

5 czerwca 2014 r. zapadł bardzo ważny wyrok Trybunału Konstytucyjnego dla wszystkich studentów. Jak się okazuje przepisy wprowadzające opłatę za podjęcie II kierunku studiów na uczelni publicznej są sprzeczne z podstawowymi zasadami Konstytucji RP. Czy w związku z tym wszelkie do tej pory pobrane z tego tytułu opłaty zostaną zwrócone studentom, którzy studiują więcej niż jeden kierunek?

Odpłatność za studia wg Trybunału Konstytucyjnego

Sprawa trafiła do Trybunału na skutek wniosku grupy posłów na Sejm, w którym to podkreślano wadliwość przepisów odnoszących się do ponoszenia obowiązkowej opłaty za rozpoczęcie drugiego kierunku na publicznej uczelni wyższej przez tego samego studenta. Wnioskodawcy podnieśli, że wspólnym mianownikiem przepisów ustawy o szkolnictwie wyższym jest odpłatność za naukę (studia) w uczelniach publicznych w określonym zakresie. Przepisy, które obowiązują od 1 października 2011 r., wprowadziły odpłatność za studia w uczelniach publicznych, także za studia stacjonarne, które przed wejściem tych przepisów w życie, były nieodpłatne. Jak się okazało wnioskodawcy mieli rację, bo zaskarżone przepisy okazały się być niekonstytucyjne.

 

 

 

W wyroku TK orzekł, iż art. 99 ust. 1 pkt 1a i 1b oraz ust. 1b, a także art. 170a ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym są niezgodne z art. 70 ust. 2 w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji oraz zasadą poprawnej legislacji, wywodzoną z art. 2 konstytucji. Przepisy te w zakresie, w jakim dotyczą studiowania w latach akademickich do roku akademickiego 2014/2015 włącznie, utracą moc obowiązującą z upływem 30 września 2015 r. Kwestionowane w sprawie regulacje wprowadzały opłaty za:

  • zajęcia na pierwszym kierunku studiów stacjonarnych, realizowane poza wyznaczonym limitem punktów ECTS,
  • kształcenie na drugim kierunku studiów stacjonarnych, z wyjątkiem odnoszącym się do wąskiego grona studentów, którzy uzyskali wysoką średnią ocen lub posiadali osiągnięcia naukowe, artystyczne bądź wysokie wyniki sportowe.
  • kształcenie na kolejnych kierunkach studiów stacjonarnych.

 

Trybunał Konstytucyjny podkreślił, że prawo do kształcenia na poziomie wyższym stanowi współcześnie jedno z najważniejszych praw gwarantowanych jednostce przez państwo, przy czym bezpłatna nauka w uczelniach publicznych jest w świetle ustawy zasadniczej zasadą, a ustanawianie opłat za niektóre usługi edukacyjne – niepodlegającym wykładni rozszerzającej - wyjątkiem. Nieprzekraczalną granicą swobody ustawodawcy w zakresie wprowadzania opłat na podstawie art. 70 ust. 2 konstytucji są studia stacjonarne, które należą do zakresu podstawowej działalności publicznych szkół wyższych, z zastrzeżeniem: usług o charakterze ponadstandardowym lub nadzwyczajnym, świadczeń uzupełniających, z których skorzystanie nie ma wpływu na spełnienie warunków ukończenia studiów lub uzyskane w ich trakcie wyniki oraz sytuacji zawinionych przez studentów. Trybunał uznał w konsekwencji, że świadczenia określone w skarżonych regulacjach nie są niektórymi usługami edukacyjnymi w rozumieniu ustawy zasadniczej.

 

1 2 dalej
Data: 06.06.2014 06:40
Autor/źródło: Rodzeń Rafał
Kategoria: Akademickie newsy, Prawo
Słowa kluczowe: student, studenci, studiowanie, studia
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.