Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: 30 maja w życie wchodzą nowe regulację Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Jak wziąć udział w Erasmusie?

4.9/5 z 22 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Erasmus to program mający na celu finansowanie wyjazdów studentów na studia w innym kraju europejskim przez okres do jednego roku oraz wspieranie europejskiej współpracy uczelni wyższych ze wszystkich krajów członkowskich. Program ten został uruchomiony przez Komisje Europejską już w 1987 r., czyli na długo przed przystąpieniem naszego kraju do Unii Europejskiej. Jeśli chcesz wyjechać na studia za granicę, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Jak wziąć udział w Erasmusie?

Na początku zaznaczmy, że Erasmus oferuje nie tylko możliwość kontynuowania nauki na zagranicznych uczelniach, ale także odbycia praktyki zawodowej. Tym samym oznacza to, że skorzystać mogą z niego nie tylko studenci, ale także i absolwenci uczelni wyższych. Jest jednak jeden podstawowy warunek – jeśli raz skorzystasz z Erasmusa, drugi raz nie będziesz miał na to szansy. Innymi słowy możesz wyjechać tylko jeden raz na studia za granicę i tylko jeden raz na praktykę do innego kraju Unii Europejskiej. Wyjazd jest organizowany na okres od 3 do 12 miesięcy, w obrębie jednego, tego samego roku akademickiego. W przypadku wyjazdu na praktykę obowiązują te same zasady – wyjazd na okres od 3 do 12 miesięcy, w obrębie jednego, tego samego roku akademickiego.

 

 

Kto może skorzystać z takiego programu? Studenci uczelni, które posiadają Kartę Uczelni Erasmusa i prowadzą wymianę studentów, a także studenci zarejestrowani na studiach prowadzących do uzyskania stopnia/dyplomu licencjata, inżyniera, magistra lub doktora. Nie ma przy tym żadnego znaczenia czy studiujesz w trybie stacjonarnym (dziennym) czy niestacjonarnym (zaocznym). Jest jednak jeszcze jeden warunek ubiegania się o wyjazd: Twój macierzysty wydział musi faktycznie brać udział w Erasmusie, to znaczy współpracować z zagranicznymi uczelniami albo instytucjami w ramach tego programu. Informację o tym czy Erasmus działa na Twojej uczelni będziesz musiał niestety zdobyć sam – najlepiej zapytać samorząd studencki lub opiekuna roku.

 

Przejdźmy teraz do kwestii formalnych – jak ubiegać się o wyjazd w ramach Erasmusa? O wyjazd na studia albo na praktykę w ramach programu Erasmus możesz się ubiegać tylko w swojej macierzystej uczelni, oznacza to że wszelkie formalności będą załatwiane wyłącznie przez tą właśnie uczelnię. W praktyce jest tak, że osoba, która dostanie zgodę na wyjazd w ramach programu nie musi martwić się żadnymi formalnościami. Uczelnie otrzymują fundusze na wyjazdy studentów i samodzielnie prowadzą rekrutację i ocenę kandydatów, organizują wyjazdy i wypłacają stypendia – każda uczelnia stosuje inne zasady naboru, zależy to także od liczby chętnych do wyjazdu za granicę (im więcej ich będzie, tym dokładniejsze kryteria selekcji będą stosowane). Rekrutacja stypendystów Erasmusa może być prowadzona na uczelni centralnie albo na poszczególnych wydziałach. Szczegółowych informacji o możliwościach udziału w Erasmusie szukaj zatem na stronie internetowej własnej uczelni, wydziału, u wydziałowego albo uczelnianego koordynatora Erasmusa lub w biurze współpracy z zagranicą.

 

A gdzie możesz wyjechać w ramach Erasmusa? Jak się okazuje nie tylko do krajów Unii Europejskiej, choć należą one do czołówki najchętniej odwiedzanych państwa w ramach Erasmusa. Pamiętaj jednak, że jako stypendysta Erasmusa możesz wyjechać tylko do kraju uczestniczącego w tym programie. W Erasmusie biorą udział: kraje członkowskie UE, 3 kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego – Islandia, Lichtenstein i Norwegia, Szwajcaria, a także nienależąca do powyższych wspólnot - Turcja.

Data: 04.06.2014 07:34
Autor/źródło: Rodzeń Rafał
Kategoria: Akademickie newsy, Prawo
Słowa kluczowe: erasmus, udział w Erasmusie, program Erasmus, stypendysta Erasmusa
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.