Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Najbardziej pożądane zawody na rynku pracy w 2021 roku
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

II Międzynarodowy Konkurs Arbitrażowy dla studentów

4.9/5 z 23 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Ruszyła II edycja Międzynarodowego Konkursu Arbitrażowego organizowanego przez Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej i Instytutu Europejskich Studiów Prawniczych w Osnabrück dotyczącego projektu Wspólnej Ramy Odniesienia (DCFR) oraz problemów proceduralnych postępowania arbitrażowego.

II Międzynarodowy Konkurs Arbitrażowy dla studentów

Konkurs składa się z dwóch etapów. Pierwszy etap pisemny, w ramach, którego zadaniem drużyny jest przygotowanie dwóch pism procesowych – pozwu oraz odpowiedzi na pozew. Do drugiego etapu ustnego zakwalifikuje się 8 drużyn, których pisma procesowe zdobędą najwyższe oceny. Drużyny te wezmą udział w symulowanych rozprawach, podczas których, występując w roli pełnomocnika powoda lub pozwanego przedstawią swoją argumentację przed Zespołem Orzekającym. Do udziału w Konkursie organizatorzy zapraszają studentów i ich profesorów zainteresowanych rozpoznawaniem sporów arbitrażowych w oparciu o DFCR.

 

 

Harmonogram Konkursu:

 

  •   22 kwietnia 2014 – publikacja Problemu
  •   9 maja 2014 – ostateczny termin na zadawanie pytań dotyczących Problemu
  •   23 maja 2014 – ostateczny termin rejestracji drużyn
  •   1 czerwca 2014 – ostateczny termin złożenia pozwu
  •   6 lipca 2014 – ostateczny termin złożenia odpowiedzi na pozew
  •   4 sierpnia 2014 – ogłoszenie ośmiu drużyn zakwalifikowanych do etapu ustnego
  •   10-12 grudnia 2014 - finał konkursu w siedzibie Sądu Arbitrażowego przy KIG.

 

Celem Konkursu jest popularyzowanie i rozpowszechnianie wiedzy w zakresie projektu Wspólnej Ramy Odniesienia przygotowanego przez tzw. Study Group on European Civil Code oraz Grupę Badawczą ds. Prawa Prywatnego WE (Acquis Group), a także promowanie rozwiązywania międzynarodowych sporów handlowych w oparciu o ten projekt na drodze postępowania arbitrażowego.

 

Konkurs ma przyczynić się do promowania wiedzy na temat procesu unifikacji Europejskiego Prawa Prywatnego, a także uwydatnić ogromne znaczenie DCFR jako kompletnego zbioru reguł, które w istotny sposób ułatwią rozstrzyganie sporów, zwłaszcza w arbitrażu międzynarodowym. Konkurs będzie również okazją do przeprowadzenia publicznej dyskusji na temat opracowanego tekstu prawnego DCFR - Zasad, Definicji i Prawa Modelowego Europejskiego Prawa Prywatnego oraz możliwości ich stosowania w praktyce w postępowaniu arbitrażowym.

 

Dla młodych uczestników będzie to również okazja do wystąpienia w roli pełnomocnika przed Zespołem Orzekającym, zdobycia doświadczeń praktycznych i doskonalenia już nabytych umiejętności.

 

Kazus konkursowy został opublikowany na stronie internetowej Sądu»


Finał I Międzynarodowego Konkursu Arbitrażowego w dniu 9 listopada 2012 roku wygrał zespół Uniwersytetu w Maastricht z Holandii. Na drugim miejscu uplasowali się studenci z Uniwersytetu Śląskiego, a trzecią pozycję zajął zespół z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

 

Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie powołany został 1 stycznia 1950 roku i funkcjonował pod nazwą Kolegium Arbitrów przy Polskiej Izbie Handlu Zagranicznego, jako niezależna jednostka powołana do rozstrzygania sporów wynikających z międzynarodowych stosunków handlowych. Od 1990 roku Sąd Arbitrażowy kontynuuje swoją działalność w ramach Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie. SA KIG jest członkiem i jednym z założycieli Międzynarodowej Federacji Instytucji Arbitrażu Handlowego, członkiem Międzynarodowej Rady do Spraw Arbitrażu Handlowego, członkiem Europejskiej Grupy Arbitrażowej, Międzynarodowej Izby Handlowej (ICC) w Paryżu oraz Komitetu Specjalnego przy Europejskiej Komisji Gospodarczej w Genewie. W lutym 2013 roku tygodnik Wprost docenił promocję idei arbitrażu - prostszego i szybszego sposobu rozwiązywania sporów - realizowaną przez SA KIG w środowiskach akademickich i gospodarczych i wyróżnił nagrodą Kod Sukcesu 2012.

 

Data: 25.04.2014 08:32
Autor/źródło: AM ART-MEDIA AGENCJA PR Sp. z o.o.
Kategoria: Akademickie newsy, Gorące tematy
Słowa kluczowe: sąd arbitrażowy, konkurs, Międzynarodowy Konkurs Arbitrażowy, rozwiązywania międzynarodowych sporów handlowych
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.