Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ograniczenie dostępu do świadczeń medycznych dla osób niezaszczepionych na Covid -19 w świetle Konstytucji
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Studencie, czy Twoja legitymacja jest ważna?

4.9/5 z 15 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Legitymacja studencka uprawnia do wielu zniżek, głównie tych na korzystanie z komunikacji miejskiej czy usług PKP. Czy w przypadku przebywania na urlopie dziekańskim legitymacja zachowuje swoją ważność? Odpowiedzi na to pytanie postaramy się udzielić w poniższym artykule.

Studencie, czy Twoja legitymacja jest ważna?

Legitymacja studencka jest potwierdzeniem, że uczęszczamy na daną uczelnię wyższą i kształcimy się na wyznaczonym kierunku. Dla swej ważności musi być podbijana na każdy semestr – kiedyś w formie czerwonych pieczątek i podpisów, obecnie w formie srebrnych błyszczących znaczków. Legitymacja uprawnia nas wreszcie do korzystania z wielu przywilejów studenckich, jest niejako formą rekompensaty za ciężką naukę i pozdawane egzaminy w trakcie sesji.

 

 

Utrata ważności legitymacji następuje, gdy tracimy status studenta – wtedy, gdy rezygnujemy ze studiów, oblaliśmy egzamin i nie mamy już możliwości jego poprawienia czy ponownego powtarzania przedmiotu, a także gdy kończymy naukę i otrzymujemy dyplom (z tytułem licencjata, inżyniera lub magistra). W powyższych sytuacjach jesteśmy zobowiązani do zwrotu legitymacji w naszym dziekanacie – jeśli tego nie zrobimy, uczelnia zazwyczaj nie chce wydać dyplomu ukończenia studiów. Jasne jest zatem, że utrata statusu studenta automatycznie oznacza utratę legitymacji i wiążących się z nią przywilejów. Podkreślmy jednak, że przebywania na urlopie dziekańskim nie należy do sytuacji, które wywołują tego rodzaju skutek.

 

Innymi słowy, przebywanie na urlopie pozwala na korzystanie z legitymacji studenckiej, a co za tym idzie z przywilejów żaka. Legitymacja potwierdza status studenta, a tego nie tracimy biorąc tzw. dziekankę. Urlop dziekański jest co prawda przerwą w nauce, mogącą trwać nawet kilka lat, jednak nie powoduje konieczności zwrotu legitymacji. Student przebywając na takim urlopie nie musi uczęszczać na zajęcia oraz zdawać wszystkich wymaganych egzaminów. Jak wskazuje sama nazwa – urlop jest czasem odpoczynku dla studenta, po zakończeniu którego wraca on do kontynuowania swojej nauki. W związku z tym nie traci oni przywilejów wynikających z faktu bycia studentem, jest co prawda studentem w zawieszeniu, jednak ciągle studentem.

 

Warto także dodać, że studentowi, który uzyskał prawo do stypendium za wyniki w nauce, przysługuje wypłata stypendium po zakończeniu urlopu. W szczególnych przypadkach, określonych w postanowieniach dotyczących zasad przyznawania pomocy materialnej dla studentów, dziekan w porozumieniu z organami samorządu studenckiego może przyznać pomoc materialną w czasie trwania urlopu. W szczególności: podbijana jest normalnie legitymacja, można korzystać z biblioteki a nawet chodzić na zajęcia i zaliczać egzaminy – te ostatnie zależą oczywiście tylko od woli zainteresowanego studenta. Dodajmy także, że urlop dziekański jest przyznawany dopiero po zaliczeniu 1 roku studiów, wcześniej nie mamy szans na jego uzyskanie.

Data: 08.04.2014 09:34
Autor/źródło: Rodzeń Rafał
Kategoria: Akademickie newsy
Słowa kluczowe: legitymacja studencka, legitymacja, ważność legitymacji, zwrócenie legitymacji
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.