Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: 30 maja w życie wchodzą nowe regulację Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Metodyka pracy sędziego w sprawach cywilnych - recenzja publikacji

4.9/5 z 16 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Recenzja książki p.t.: „Metodyka pracy sędziego w sprawach cywilnych.” autorstwa Henryka Pietrzkowskiego z serii wydawniczej: Metodyki wydawnictwa LexisNexis Polska Spółka z o.o. Warszawa, wydanie 6; 2012r.

Metodyka pracy sędziego w sprawach cywilnych - recenzja publikacji

Książka została wydana jako dzieło z serii wydawniczej Metodyki która charakteryzuje się rozwiązaniem na rynku wydawniczym przyjętym przez wydawcę polegającym na prezentowaniu wzorca czynności podejmowanych w toku postępowania sądowego przez orzekający organ. Zasadniczo więc praca to jest skierowana do osób zajmujących stanowisko sędziego, asystenta sędziego jak również adeptów do tych zawodów. Pomocniczo praca ta powinna być przydatna dla reprezentantów innych zawodów prawniczych, których obowiązki służbowe wiążą się z reprezentowaniem klientów przed sądami cywilnymi.

 

 

Książka ta posiada twardą, elegancką okładkę o bardzo prostej acz charakterystycznej kolorystyce przyjętej przez wydawcę dla tej serii wydawniczej. Ustalony układ graficzny stron zapewnia dogodny wgląd w ich treść. Przytaczanie stanowiska orzecznictwa jest wyraźnie oddzielone od pozostałej treści co pozwala na uniknięcie uciążliwego dla czytelnika ustalania które wypowiedzi pochodzą od autora a które stanowią tylko cytaty judykatury. Mankamentem jednak jest wielkość czcionki zastosowanej przez wydawcę dla zaprezentowania stanowiska orzecznictwa. Praktyczniejszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie pogrubionego druku lub większej czcionki. Słusznym rozwiązaniem jest zaś wyszczególnienie poglądu orzecznictwa w odrębnym fragmencie opracowania. Nierzadko bowiem się zdarza w publikacjach prawniczych, że cytowanie poglądów orzecznictwa czy też doktryny prawa nie jest wystarczająco rozgraniczone. Sprowadza to na czytelnika konieczność dodatkowe analizy treści wypowiedzi noszącej w skrajnych przypadkach cechy wykładni jakiej poddawane są przepisy prawa. Dochodząc do oceny zawartości merytorycznej dzieła to podkreślić należy staranne usystematyzowanie materii objętej w omawianej publikacji. Jednakże autor w ocenie recenzującego zbyt mało uwagi poświęcił kwestiom obrotu prawnego z zagranicą oraz zagadnieniom szeroko pojętego prawa europejskiego. Autor całkowicie pominął bowiem problematykę z zakresu międzynarodowego postępowania cywilnego. Dlatego też kwestia ta przesądza, że publikacja co do zasady jest staroświecka i nie podąża za zachodzącymi zmianami. Jest nieprzydatna dla każdego praktyka świadczącego usługi prawne. Z tego względu nie posiada ona waloru przydatności w sprawach cywilnych z udziałem elementów transgranicznych. Uczciwie należy jednak stwierdzić, że w przypadku sędziów na co dzień rzadko mających styczność z tą problematyką zauważona kwestia ma drugorzędne znaczenie. Dlatego też w pierwszej kolejności pozycja ta adresowana jest do osób wykonujących wymienione na wstępie zawody jak również adeptów tychże zawodów oraz wszystkich studentów prawa zaznajamiając się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi kwestii postępowania cywilnego.

 

 

 

Podsumowując recenzowana publikacja p.t.: Metodyka pracy sędziego w sprawach cywilnych. autorstwa Henryka Pietrzkowskiego z serii wydawniczej: Metodyki wydawnictwa LexisNexis Polska Spółka z o.o. Warszawa, wydanie 6; 2012r., stanowi solidną pozycję na rynku publikacji prawniczych i zarazem pomocną publikację dla prawników praktyków. Biorąc pod uwagę dotychczasową praktykę sądową, to w niektórych przypadkach należałoby uznać ją za lekturę obowiązkową dla osób trudniących się bezpośrednim stosowaniem prawa. Prezentowana pozycja dla wielu praktyków będzie wartościową wskazówką a dla niektórych z powodu niepełnej zawartości całkowicie bezużyteczną. W konsekwencji publikację tę należy prawnikowi dopiero uczącemu się stosowania przepisów a uznać jako zbyteczną dla prawników już posiadających te umiejętność oraz tych zajmujących się zawodowo obsługą podmiotów z elementem transgranicznym.

 

Jarosław Olejarz
radca prawny

Data: 03.04.2014 06:19
Autor/źródło: Olejarz Jarosław
Kategoria: Akademickie newsy
Słowa kluczowe: metodyka pracy sędziego, postępowanie cywilne, sprawy cywilne, sędzia
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.