Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: 30 maja w życie wchodzą nowe regulację Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Recenzja książki Apelacja w postępowaniu cywilnym. Komentarz. Orzecznictwo.

4.9/5 z 18 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Recenzja książki „Apelacja w postępowaniu cywilnym. Komentarz. Orzecznictwo” autorstwa Małgorzaty Manowskiej z serii wydawniczej: Komentarz i Orzecznictwo wydawnictwa LexisNexis Polska Spółka z o.o. Warszawa wydanie drugie; 2013r.

Recenzja książki Apelacja w postępowaniu cywilnym. Komentarz. Orzecznictwo.

Książka została wydana jako dzieło z serii wydawniczej Komentarz i Orzecznictwo która charakteryzuje się oryginalnym rozwiązaniem na rynku wydawniczym przyjętym przez wydawcę. Przejawem osobliwego rozwiązania jest zerwanie do dotychczasowym podziałem publikacji prawniczych na dotyczące zagadnień związanych z przepisami prawa materialnego oraz przepisami prawa proceduralnego. W omawianej publikacji dodatkowa autorka zamieściła podstawowe i najnowsze orzecznictwo prezentujące najnowsze trendy w kierunku wykładni powszechnie obowiązujących przepisów prawnych oraz przykłady stosowania przepisów prawa. Publikacja ta stanowi zatem swoisty przekrój przez przepisy powszechnie obowiązującego prawa, wzbogacony dodatkowo o zagadnienia praktyczne związane ze stosowaniem tych przepisów. Dzieło to posiada miękką, elegancką okładkę o bardzo prostej kolorystyce. Układ graficzny stron zapewnia przejrzysty i bardzo szybki wgląd w ich zawartość, a przyjęty przez wydawcę format stron przesądza o tym, że publikacja jest niezwykle ergonomiczną książką. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest zamieszczenie pewnego zakresu wiedzy odnoszącej się do stosowania przepisów prawa w odrębnej publikacji: „Suplement. Przykłady” oraz „Schematy”. Zastosowanie takiego podziału zapewnia czytelnikowi niezwykłą jasność przekazu wiadomości zawartych przez Autorkę w publikacji. Tym samym nie powoduje on niepożądanego zniekształcenia przekazu wiedzy dokonywanego w publikacji przez jej Autorkę.

 

Mając na uwadze zawartość merytoryczną dzieła to podkreślić należy staranne usystematyzowanie materii objętej w omawianej publikacji. W szczególności zwrócić należy uwagę, na kompleksowość przedmiotu publikacji, gdyż Autorka przytacza przepisy powszechnie obowiązującego prawa, prezentuje pogląd na temat ich interpretacji przedstawiającym przy tym w wyodrębnionym fragmencie linię orzecznictwa oraz odstępstwa od tej linii, aż w końcu przedstawia praktyczne przykłady zastosowania tychże przepisów. Dotychczasowe publikacje dostępne na rynku nie dorównywały pod tym względem rzeczonej publikacji i ograniczały się tylko i wyłącznie do jednego spośród wyżej wymienionych elementów. Podział dokonany nie ma charakteru sztucznego lecz wyczerpuje istotę zagadnienia będącego przedmiotem publikacji. Jest to tym samym niezwykle cenny materiał dla każdego prawnika przede wszystkim praktyka albowiem pozwala na dostrzeżenie przyczyn zmian zachodzących w obowiązującym prawie i ich pełne zrozumienie. W dziele bowiem trudno dostrzec jakikolwiek bardziej złożone rozważanie teoretycznoprawne. Uwaga ta nie jest przedmiotem zarzutu pod adresem Autorki i zarzutu takiego w intencji autora tej wypowiedzi nie stanowi. Trzeba bowiem mieć na względzie charakter tej publikacji oraz grupę zawodową do której publikacja została docelowo skierowana – prawników rozpoczynających zawodową działalność w przedmiocie reprezentowania podmiotów w postępowaniu sądowym na etapie postępowania drugo-instancyjnego. Dlatego też treść publikacji jest adekwatna do doświadczenia zawodowego i potrzeb czytelników, do których przede wszystkim została skierowana. Nie należy jednak ograniczać kręgu podmiotów, do których jest skierowana albowiem także doświadczeni praktycy odnajdą w publikacji wiele cennych treści przydatnych do prawidłowego wykonywania swoich zawodów. W efekcie publikacja w sposób niewątpliwie przystępny pozwala na skuteczniejsze skorzystanie ze środka odwoławczego, jakim jest apelacja w postępowaniu cywilnym przez podmiot prawa cywilnego. Sposób zaprezentowania podglądów przez Autorkę na wiele kwestii związanych z tym środkiem odwoławczym pozwala na bardzo precyzyjne zrozumienie i wyodrębnienie poglądów autorki. Efektem tego jest przystępny dla czytelnika sposób prezentowania poglądów na wiele kwestii budzących wątpliwości interpretacyjne w orzecznictwie jak i w doktrynie, a mających praktyczne znacznie dla sytuacji prawnej podmiotów prawa cywilnego.

 

 

 

Reasumując „Apelacja w postępowaniu cywilnym. Komentarz. Orzecznictwo” autorstwa Małgorzaty Manowskiej z serii wydawniczej: Komentarz i Orzecznictwo wydawnictwa LexisNexis Polska Spółka z o.o. Warszawa wydanie drugie; 2013r., stanowi niezwykle ważną pozycję na rynku publikacji prawniczych i niezbędną publikację dla prawników praktyków będących na początku swojej przygody zawodowej ze środkiem odwoławczym jakim jest apelacja w postępowaniu cywilnym. Cechą wyróżniającą tę publikację jest jej nowatorski charakter przejawiający się dokonaniem połączenie w jednej publikacji materii dotychczas niepołączalnych biorąc pod uwagę publikacje znajdujące w się w ofercie innych wydawnictw prawniczych. Prezentowana pozycja nie pozostawi osoby wiedzę z zakresu bez odpowiedzi na nurtujące ją pytania, ale przynajmniej wskaże jej właściwy kierunek.

 

Podsumowując publikację tę należy polecić każdemu prawnikowi praktykowi zawodowo sporządzającemu apelacje w postępowaniu cywilnym pragnącego osiągnąć pełnię wiedzy na temat skutecznego ich wnoszenia.

 

Jarosław Olejarz
Radca prawny

Data: 25.02.2014 10:19
Autor/źródło: Olejarz Jarosław
Kategoria: Akademickie newsy
Słowa kluczowe: apelacja, postępowanie cywilne, komentarz, orzecznictwo
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.