Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Sądy szukają sędziów i referendarzy sądowych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Ile kosztuje bycie studentem?

5/5 z 20 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Studia w Polsce są bezpłatne, ale tylko pozornie. Owszem, studiujący nie płacą za naukę na państwowych uczelniach wyższych, za to muszą ponieść wiele innych kosztów. Największy ze wszystkich to cena wynajmu lokum studenta – czy to pokój w akademiku, czy mieszkanie, trzeba się liczyć z kwotą przynajmniej kilkuset złotych. Do tego dochodzą koszty dojazdu na uczelnię, wyżywienia, ksero i innych materiałów niezbędnych podczas studiów.

Ile kosztuje bycie studentem?

Nic więc dziwnego, że połowa uczniów decyduje się na studia w swoim rodzinnym mieście i pozostanie w domu z rodzicami. W wielu przypadkach jest to też decyzja samych rodziców, gdyż to oni bardzo często są obarczani kosztami studiowania swoich dzieci. Natomiast ci studenci, którzy postanowili opuścić dom rodzinny i wyjechać na studia, często są zmuszeni godzić naukę z pracą zarobkową. Około 43% studentów niemieszkających z rodzicami pracuje zarobkowo podczas studiów. Inni mogą liczyć na pomoc uczelni. Prawie jedna czwarta studiujących otrzymuje bezzwrotne granty i stypendia. Stypendium rektora to zastrzyk finansowy dla małego grona studentów z najlepszymi wynikami, jednak warto dopytywać również o inne dostępne środki, np. dofinansowanie do wyjazdów zagranicznych, badań i konferencji naukowych.

 


Przedsiębiorczy student znajdzie też wiele sposobów na szukanie oszczędności. Wiele instytucji i lokali ułatwia mu to zadanie oferując dość duże zniżki osobom z legitymacją studencką. Są to na przykład punkty ksero, restauracje, kina, teatry, muzea i kluby muzyczne. Aktywni studenci mogą też korzystać z ciekawych promocji w klubach sportowych, na basenie czy siłowni. Warto pytać o takie zniżki nawet nie będąc pewnym czy dana instytucja takowe oferuje. Żak liczący się z każdym groszem powinien też rozglądać się za podręcznikami u swoich starszych kolegów, zamiast kupować nowe książki w księgarni.


 

Data: 13.11.2013 12:10
Autor/źródło: Vouchercloud
Kategoria: Akademickie newsy, Finanse studenta
Słowa kluczowe: studia, student, finanse studenta, wyższe uczelnie, koszty utrzymania, oszczędności
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.