Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Podsumowanie tegorocznych egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Przyznano stypendia pomostowe dla zdolnej młodzieży

4.9/5 z 17 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Dwudziestu studentów odebrało we wtorek z rąk Anny Komorowskiej dyplomy w 11. edycji Programu Stypendiów Pomostowych (PSP). Stypendia przyznano łącznie 1200 młodym ludziom z małych miejscowości. Mają im pomóc w podjęciu lub kontynuowaniu studiów.

Przyznano stypendia pomostowe dla zdolnej młodzieży

Program Stypendiów Pomostowych został utworzony w 2002 r. z inicjatywy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, w reakcji na różnice w dostępie wielu środowisk do edukacji. PSP jest skierowany do młodych ludzi ze wsi i z małych miast. Pomoc otrzymują osoby z biedniejszych rodzin, których trudna sytuacja finansowa może być barierą w podjęciu lub kontynuowaniu studiów.

"Program ten otwiera przed uczniami szkół średnich z małych miejscowości perspektywę uzyskania stypendium +od zaraz+, od chwili przekroczenia progu szkoły wyższej, co z pewnością zachęca wielu z nich do podjęcia niełatwej decyzji o studiowaniu pomimo trudnych warunków materialnych w rodzinie" - zaznaczył podczas uroczystości w Belwederze prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Jerzy Koźmiński.

 

Przypomniał też wyniki badań, jakie prowadzono w ciągu pierwszych pięciu lat realizacji programu. Wynika z nich, że "blisko połowa naszych stypendystów nie zdecydowałaby się na przekroczenie progu szkoły wyższej gdyby nie perspektywa uzyskania tego stypendium już od pierwszego miesiąca nauki" - powiedział.

 

Stypendium pomostowe
wynoszące 500 zł miesięcznie przyznawane jest studentom pierwszego roku studiów stacjonarnych. Osoby, które takie stypendium otrzymają, mogą również później, w kolejnych latach nauki, otrzymywać pomoc w ramach PSP. Pomoc jest kierowana m.in. do studentów II roku (stypendium "Prymus"), studentów III i IV roku (stypendia korporacyjne) i do doktorantów.

 

"Dlaczego ta pomoc jest tak bardzo potrzebna? Bardzo często na naszej drodze pojawiają się pewne drobne kłopoty, które - wbrew pozorom - nie tak łatwo przeskoczyć, nawet mimo naszego zaangażowania i ogromnego poświęcenia. Dla wielu z nas wsparcie stypendium oznacza przeskoczenie tej przeszkody. Dzięki temu możemy się rozwijać dalej zgodnie z naszymi planami i zamierzeniami" - mówił student I roku prawa na Uniwersytecie Warszawskim, Mariusz Kociszewski, dziękując w imieniu tegorocznych stypendystów.

 

Jak podali organizatorzy, w dotychczasowych edycjach programu przyznano już niemal 16 tys. stypendiów, z czego zapomogę na I rok nauki na dziennych studiach magisterskich otrzymało prawie 12 tys. absolwentów szkół średnich, w tym 790 w ramach tegorocznej, 11. edycji.

 

Na realizację dotychczasowych edycji partnerzy programu (m.in. Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Narodowy Bank Polski, Fundacja PZU) przeznaczyli niemal 71 mln zł, z czego 41 mln. zł przekazała Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.

 

Patronat nad 10. edycją PSP sprawowała małżonka prezydenta RP, Anna Komorowska.

 

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Data: 29.11.2012 09:00
Autor/źródło: PAP - Nauka w Polsce
Kategoria: Akademickie newsy, Studia
Słowa kluczowe: Program Stypendiów Pomostowych, stypendium pomostowe, stypendium, studia, stypendium "Prymus", stypendia korporacyjne
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.