Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Reforma prawa procesowego:Sędziowie pokoju nie będą prawnikami
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Prokuratura pod kontrolą

0/5 z 0 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin uważa, że prokuratura powinna być pod kontrolą parlamentu . Podobno trwają prace nad nowelizacją ustawy o prokuraturze. Celem zmian jest doprowadzenie do parlamentarnej kontroli nad prokuraturą.

Prokuratura pod kontrolą

Zdaniem Jarosława Gowina, „oddzielenie Ministerstwa Sprawiedliwości od prokuratury i uzyskanie przez prokuraturę autonomii było krokiem we właściwym kierunku, ale prokuratura w niewłaściwy sposób tę autonomię wykorzystała" . Jako przykład złego korzystania z autonomii Minister podaje konflikt między prokuraturą cywilną a wojskową. Gowin zaznaczył też, że obecnie ani on - jako minister sprawiedliwości - ani żaden inny polityk nie ma możliwości wpływania na prokuratorów i prokuraturę.

"Wiele razy, np. przy sprawie Madzi z Sosnowca, albo w związku z konfliktem Prokuratury Generalnej z wojskową, mówiono mi "zrób coś", ale takiej możliwości nie miałem" - dodał.


To właśnie ma być przyczyna nowelizacji ustawy o prokuraturze. Zmiany mają doprowadzić do przekazania prokuratury pod demokratyczną - jak podkreśla Gowin - kontrolę parlamentu, a więc reprezentacji wszystkich partii, a nie tylko rządzącej. Model tej kontroli nie jest jeszcze znany, prawdopodobnie będzie to jedna z parlamentarnych komisji, podobna do sejmowej komisji ds. służb specjalnych.


Zarazem Gowin podkreślił, że chce połączyć sprawę parlamentarnej kontroli prokuratury z poszerzeniem uprawnień prokuratora generalnego - np. do dobierania sobie współpracowników, bo obecnie szef prokuratury ma zbyt mały wpływ na to, kto będzie jego zastępcą.


Serwis prawa.pl

 

Data: 08.03.2012 09:00
Autor/źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo
Słowa kluczowe: Jarosław Gowin, Minister Sprawiedliwości, prokuratura, prokuratura cywilna, prokuratura wojskowa, prokurator, nowelizacja ustawy o prokuraturze
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.