Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: 30 maja w życie wchodzą nowe regulację Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Sąd oddalił wniosek o upadłość OLT

4.5/5 z 2 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Sąd oddalił wniosek OLT Express o ogłoszenie upadłości. Powodem oddalenia wniosku o upadłość jest brak posiadania przez spółkę wystarczającego majątku, by ponieść koszty postępowania - informuje "Dziennik Gazeta Prawna”.

Sąd oddalił wniosek o upadłość OLT

Oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości oznacza dla klientów OLT, że spółka nie ma nic. Teraz wierzyciele mogą dalej prowadzić egzekucje z majątku spółki, po to aby uzyskać w rezultacie postanowienie komornika o umorzeniu egzekucji z uwagi na jej bezskuteczność. Otworzy to drogę do dochodzenia roszczeń od członków zarządu spółki OLT. Zgodnie bowiem z treścią art. 299 § 1 ksh (kodeksu spółek handlowych) jeżeli egzekucja przeciwko spółce okazała się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają za zobowiązania spółki solidarnie.

Członek zarządu może uwolnić się od tej odpowiedzialności, jeżeli wykaże że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie układowe, albo że nie zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości oraz nie wszczęcie postępowania układowego nastąpiło nie z jego winy, albo że pomimo nie zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz nie wszczęcie postępowania układowego wierzyciel nie poniósł szkody (art. 299 § 2 ksh). W przypadku oddalenia przez sąd wniosku o ogłoszenie upadłości sprawa jest ewidentna, pozostaje jednak pytanie czy członkowie zarządu mają jakiś majątek, czy także w tym wypadku okaże się, że egzekucja będzie bezskuteczna?

 

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.