Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Reforma prawa procesowego:Sędziowie pokoju nie będą prawnikami
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Wręczono stypendia Śląskiego Funduszu Stypendialnego

5/5 z 2 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

15 studentów z woj. śląskiego odebrało w piątek w Katowicach stypendia Śląskiego Funduszu Stypendialnego. Wspiera on studentów z niezamożnych rodzin, osiągających bardzo dobre wyniki w nauce.

Wręczono stypendia Śląskiego Funduszu Stypendialnego

Przewodniczący rady fundacji Zygmunt Łukaszczyk dziękował darczyńcom, którzy - jak mówił - realizują w ten sposób misję odpowiedzialności biznesu za ciągłość kształcenia przyszłych kadr. Zaznaczył, że praktycznie 100 proc. zebranych środków jest przeznaczanych na stypendia – osoby zaangażowane w pracę Funduszu to wolontariusze.

 

 

Zgodnie z regulaminem o pomoc ze środków Funduszu mogą się ubiegać studenci studiów wyższych zameldowani w województwie śląskim, którzy osiągnęli w poprzedzającym stypendium semestrze średnią ocen minimum 4,5 i nie ukończyli 24. roku życia, a dochód na jedną osobę w ich rodzinie nie może przekroczył 870 zł brutto.

 

W obecnej edycji przyznano 14 stypendiów finansowych, a jedna osoba otrzymała komputer, fundowany od kilku edycji przez wdowę po założycielu fundacji Dorotę Podlodowską – Graczyńską. Łączna wartość wsparcia to tym razem ok. 29 tys. zł.

 

Krótkie koncerty dały podczas piątkowej uroczystości orkiestra kopalni Staszic oraz jedna z byłych stypendystek Funduszu – skrzypaczka Dorota Musialik. Wspominała, że ze środków z pierwszego stypendium kupiła smyczek.

 

Śląski Fundusz Stypendialny powstał w styczniu 2001 r. z inicjatywy nieżyjącego już senatora Adama Graczyńskiego. Jest zasilany przez śląskie firmy, przedsiębiorstwa i uczelnie. W dotychczasowych 27 edycjach wsparcie otrzymało ponad 760 osób, którym wypłacono łącznie ponad 1 mln 290 tys. zł.

 

Graczyński był pierwszym przewodniczącym rady funduszu. Po jego śmierci w 2004 r. radzie przewodniczyła wicemarszałek Krystyna Bochenek. Po jej śmierci w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, przewodnictwo rady objął ówczesny wojewoda śląski, a obecnie prezes Katowickiego Holdingu Węglowego Zygmunt Łukaszczyk.

Data: 22.12.2014 14:47
Autor/źródło: PAP
Kategoria: Akademickie newsy, Kariera
Słowa kluczowe: stypendium, studia, stypendium za wyniki w nauce, stypendyści
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.