- Konkurs odbędzie się 1 czerwca 2015 r. na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
- Konkurs przeznaczony jest dla studentów kierunku prawo publicznych uczelni wyższych o statusie uniwersytetu, którzy w roku akademickim 2014/2015 realizują przedmiot Postępowanie karne.
- W konkursie może wziąć udział maksymalnie dwóch studentów z danej jednostki.
- Zgłoszenia jednostki dokonują pracownicy naukowi za aprobatą kierownika katedry/zakładu, w ramach którego realizowany jest przedmiot Postępowanie karne.
- Zgłoszenia uczestników z zakwalifikowanych jednostek dokonują pracownicy naukowi do 15 maja 2015 r., podając w zgłoszeniu: imię, nazwisko, nazwę macierzystego wydziału i uczelni, rok studiów, adres e-mail, nr telefonu kontaktowego uczestnika.
- Organizatorzy nie określają sposobu wytypowania uczestników, pozostawiając to w gestii pracowników naukowych danej jednostki.
- Konkurs składa się z dwóch etapów:
- pisemnych eliminacji,
- ustnego finału.
- Eliminacje odbędą się 1 czerwca 2015 r. w godzinach 9:00-10:30 i polegać będą na rozwiązaniu zestawu zadań z zakresu polskiego postępowania karnego. Do finału awansuje 6 osób z najlepszym wynikiem punktowym. W razie równej ilości punktów więcej niż jednej osoby na ostatnim premiowanym miejscu, do finału awansują wszystkie te osoby.
- Finał odbędzie się 1 czerwca 2015 r. w godzinach 12.30-14.30 i polegać będzie na wygłoszeniu dziesięciominutowej wypowiedzi przed Komisją Konkursową na dwa wylosowane wcześniej pytania.
- O wynikach Konkursu zadecyduje suma punktów uzyskanych w eliminacjach i finale. W przypadku równej liczby punktów o kolejności miejsc decyduje wyższa liczba punktów uzyskana w finale.
- W skład Komisji Konkursowej wchodzą:
- prof. zw. dr hab. Stanisław Waltoś, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
- prof. dr hab. Lech K. Paprzycki, Akademia im. L. Koźmińskiego w Warszawie, Prezes Izby Karnej SN
- dr hab. Katarzyna Dudka, prof. Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
- dr hab. Hanna Paluszkiewicz, prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego
- dr hab. Sławomir Steinborn, prof. Uniwersytetu Gdańskiego
- prof. zw. dr hab. Cezary Kulesza, Uniwersytet w Białymstoku
- Laureaci Konkursu otrzymają stosowne nagrody.
- Interpretacja niniejszego Regulaminu należy wyłącznie do organizatora. W szczególnych okolicznościach poszczególne zapisy mogą ulec zmianie.
UWAGA: zadania i pytania konkursowe oparte będą na stanie prawnym na dzień 1 lipca 2015 r. Materia Konkursu nie będzie obejmować postępowania w sprawach karnych ze stosunków międzynarodowych (z wyjątkiem zagadnień dotyczących europejskiego nakazu aresztowania – rozdziały 65a i 65b k.p.k.) oraz postępowania karnego w sprawach podlegających orzecznictwu sądów wojskowych.
W skład zestawu zadań na pisemnych eliminacjach wchodzić będzie:
- test jednokrotnego wyboru spośród czterech możliwych odpowiedzi w każdym pytaniu
- zadanie polegające na ocenie prawdziwości podanych zdań (zakres odpowiedzi: prawda / fałsz)
- zadanie polegające na ocenie czy określonemu uczestnikowi postępowania karnego przysługują dane obowiązki i uprawnienia (zakres odpowiedzi: tak / nie)
- zadanie dotyczące zwrotów i paremii w jęz. łacińskim związanych z postępowaniem karnym
- zadanie polegające na wskazaniu terminów do dokonania określonych czynności w procesie karnym
- zadanie polegające na wskazaniu właściwego rodzaju decyzji procesowej, organu procesowego ją wydającego oraz rodzaju rozstrzygnięcia na podstawie krótkich charakterystyk sytuacji procesowej
WASZE KOMENTARZE