Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ograniczenie dostępu do świadczeń medycznych dla osób niezaszczepionych na Covid -19 w świetle Konstytucji
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Zmiany w prawie o zgromadzeniach

0/5 z 0 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Już za kilkanaście dni wejdą w życie przepisy ustawy z dnia 14 września 2012 r. o zmianie ustawy - Prawo o zgromadzeniach. Nowelizacja tej ustawy była powszechnie krytykowana przez organizacje pozarządowe oraz opozycję, z uwagi na ograniczenia jakie ona niesie dla wolności wyrażania poglądów. Opozycja boi się, że nowe uregulowania prawne mają na celu ograniczenie prawa do wyrażania swoich poglądów, w szczególności do protestów przeciwko obecnemu układowi politycznemu. Istotnie zmiany wprowadzone do przepisów ustawy Prawa o zgromadzeniach mają na celu wprowadzenie pewnych ograniczeń w tym zakresie, jednakże należy pamiętać, że mają one służyć także zagwarantowania bezpieczeństwa i porządku publicznego, bo często przy okazji takich zgromadzeń dochodzi do łamania prawa, albo wręcz bandytyzmu.

Zmiany w prawie o zgromadzeniach

W zamierzaniu ustawodawcy znowelizowane przepisy mają wspomagać ochronę pokojowych demonstrantów przed chuligańskimi ekscesami zagrażającymi ich życiu lub zdrowiu, a także zapobieżenie powstawaniu szkód materialnych. Do najważniejszych zmian wprowadzanych do ustawy z dnia 5 lipca 1990 r. – Prawo o zgromadzeniach należą:

  • Wprowadzenie zakazu posiadania przez uczestników zgromadzenia wyrobów pirotechnicznych lub innych niebezpiecznych materiałów lub narzędzi.
  • Wprowadzenie zakazu organizowania 2 lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeżeli nie jest możliwe ich oddzielenie lub odbycie w taki sposób, aby ich przebieg nie zagrażał życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach.
  • Zmiana terminu, w jakim najpóźniej powinno dotrzeć do organu gminy zgłoszenie o zgromadzeniu. Termin ten wskutek nowelizacji wyniesie „3 dni robocze”.
  • W przypadku zgłoszenia 2 lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie – zobowiązanie organu gminy do wezwania organizatora zgromadzenia zgłoszonego później do zmiany miejsca lub czasu zgromadzenia. Chodzi o przypadki, kiedy oddzielenie zgromadzeń lub ich wspólne odbycie nie jest możliwe względu na potrzebę zachowania porządku publicznego.
  • Modyfikacja procedury odwoławczej od decyzji zakazującej zgromadzenia polegająca na określeniu terminów dla poszczególnych czynności.
  • Zobowiązanie organu gminy do delegowania swoich przedstawicieli na zgromadzenia, jeżeli przewidywana liczba uczestników jest większa niż 500 lub istnieje niebezpieczeństwo naruszenia porządku publicznego trakcie trwania zgromadzenia.
  • Ustanowienie nowych wykroczeń, które może popełnić  przewodniczący umyślnie niepodejmujący działań zmierzających do zachowania pokojowego charakteru zgromadzenia albo uczestnik zgromadzenia, który lekceważy decyzje przewodniczącego.
    Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

O tym czy ustawa spełni zamierzenia czy będzie narzędziem walki z niewygodną konkurencją polityczną jak zawsze zadecyduje praktyka związana z jej stosowaniem. Miejmy nadzieję, że będzie ona jedynie służyć bezpieczeństwu osób, które biorą udział w zgromadzeniach oraz mieszkańców miast gdzie się one odbywają, a nie ograniczaniu obywatelom prawa do wyrażenia opinii i demonstrowania swoich poglądów, jakiekolwiek one by nie były, jeżeli odbywa się to zgodnie z prawem.

J/O 
 

Data: 25.10.2012 06:00
Autor/źródło: Jarosław Olejarz
Kategoria: Prawo
Słowa kluczowe: zgromadzenia, zgromadzenie publiczne, Prawo o zgromadzeniach, zmiana prawa, demonstracja, bezpieczeństwo publiczne
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.