Niedawno mieliśmy do czynienia z głośnymi upadkami kilku organizatorów turystycznych, m.in. Kopernik, Orbis, Selectours, Triada i ostatnio Sky Club i Alba Tour. Aby uniknąć rozczarowania i kłopotów, przezornie przed zakupem wycieczki najlepiej jest sprawdzić dane na temat wybranego przez nas operatora.
InfoKonsument.pl, to drzwi otwarte do bazy Rejestru Dłużników ERIF
W ciągu dwóch Dni Otwartych Rejestr Dłużników ERIF odwiedziło kilka osób. Zdecydowana większość osób sprawdzała organizatorów turystyki przez Internet, korzystając z serwisu infoKonsument.pl. Wygląda na to, że Polacy preferują elektroniczną formę kontaktu z Rejestrem. Od początku akcji promocyjnej w serwisie zarejestrowało się w nim o 226% więcej nowych użytkowników, niż w analogicznym okresie w roku 2011. Dlatego właśnie w Internecie Dni Otwarte Rejestru Dłużników ERIF potrwają aż do końca lipca! Do tego czasu każdy za pośrednictwem serwisu infoKonsument.pl wygodnie, bez wychodzenia z domu będzie mógł sprawdzić rzetelność płatniczą biura, z którym zamierza wyjechać na wakacje. W czasie trwania promocji będzie można zupełnie za darmo sprawdzić dane dowolnej liczby biur podróży.
Biuro podróży w Rejestrze? Bądź ostrożny.
Jeśli w biurze informacji gospodarczej znajdziemy dane o zadłużeniu firmy organizującej nasz wakacyjny wyjazd, powinniśmy ostrożnie podchodzić do tej oferty. W pierwszej dekadzie lipca 2012 roku w Rejestrze Dłużników ERIF BIG S.A. figurowały dane o zadłużeniu 155 biur podróży. Wpisane biura stanowią prawie 5% wszystkich licencjonowanych biur podróży działających w Polsce. Oznacza to, że w bazie Rejestru Dłużników ERIF można znaleźć co dwudzieste biuro działające na terenie naszego kraju. Warto przy tym zauważyć, że Rejestr Dłużników ERIF jest jedynym biurem informacji gospodarczej w Polsce, które regularnie co kwartał poddaje swoją bazę weryfikacji przez niezależnego audytora. Osoby korzystające z Rejestru mogą zatem mieć pewność, że pozyskane z bazy informacje są prawdziwe, aktualne i rzetelne.
Z danych zgromadzonych w bazie Rejestru Dłużników ERIF wynika, że wysokość zadłużenia pojedynczego biura podróży wpisanego do Rejestru Dłużników ERIF mieści się w granicach od 322 złotych do ponad 215 tysięcy złotych. Warto pamiętać, że to są informacje o pojedynczych długach wpisanych przez konkretnych wierzycieli. Z tego też względu można zakładać, że jeśli dane biuro podróży jest wpisane do rejestru z powodu jakiejś zaległości, całkowita wysokość jego nieuregulowanego zadłużenia może być znacznie wyższa. Łączne zadłużenie biur podróży znajdujących się w bazie Rejestru Dłużników ERIF sięga prawie 1,04 miliona złotych.
Jak sprawdzić biuro - okiem eksperta
Edyta Szymczak, Prezes Zarządu Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A.
Rzetelność biura podróży można sprawdzić m.in. na stronach Ministerstwa Sportu i Turystyki (turystyka.gov.pl), w Polskiej Izby Turystyki, czy urzędzie marszałkowskim regionu, w którym dane biuro ma swoją centralę (urzędy marszałkowskie sprawują kontrolę nad pracą biur turystycznych). Informacji o kondycji finansowej biura można też szukać w Urzędzie Skarbowym. Zaleganie z odprowadzaniem podatków powinno zapalić lampkę ostrzegawczą. Można też sięgnąć do Internetu i poszukać opinii byłych klientów turoperatora. Jeśli biuro, w którym planujemy kupić wycieczkę, jest nadmiernie zadłużone, dane o nim mogą być wpisane do biura informacji gospodarczych takiego, jak Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A.
Data: | 17.07.2012 06:00 |
---|---|
Autor/źródło: | KRUK SA |
Kategoria: | Prawo, Rozrywka |
Słowa kluczowe: | rzetelność biura podróży, biuro podróży, upadłość biura podróży, bankructwo biura podróży, Kopernik, Orbis, Selectours, triada, sky club, Alba Tour, zadłużenie biur podróży |
WASZE KOMENTARZE