Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ograniczenie dostępu do świadczeń medycznych dla osób niezaszczepionych na Covid -19 w świetle Konstytucji
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Prawa człowieka w Polsce - raport

0/5 z 0 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

W corocznym raporcie na temat ochrony praw człowieka na świecie Departament Stanu USA pozytywnie ocenił ochronę tych praw w Polsce. Niedociągnięcia wciąż dotyczą sytuacji w więzieniach, efektywności wymiaru sprawiedliwości oraz przeciwdziałaniu dyskryminacji.

Prawa człowieka w Polsce - raport

W raporcie wskazano w pierwszym rzędzie, że sytuacja w polskich więzieniach oraz aresztach śledczych w zasadzie nie odbiega od międzynarodowych standardów. Wciąż jednak polepszenia wymaga dostęp do opieki medycznej.


Duże uchybienia stwierdzono w polskim systemie sądownictwa. Został on oceniony jako nieefektywny i źle zarządzany. Wskazano również na brak właściwego wykonywania wyroków ETPCz przez polski rząd.


Nadal aktualnym problemem pozostaje kwestia zwalczania przemocy domowej oraz przemocy wobec kobiet. Raport oparł się na szczegółowych danych statystycznych w tym zakresie. "Bardzo dobrze, że w raporcie Departamentu Stanu USA problem przemocy wobec kobiet został tak dokładnie omówiony" – powiedział dr Adam Bodnar, wiceprezes HFPC. "W kontekście dyskusji nad ratyfikacją konwencji Rady Europy o zwalczaniu przemocy wobec kobiet, te dane pokazują z jak znacznym problemem mamy do czynienia" – dodał dr Bodnar.


W raporcie wymienione zostały również przypadki przestępstw na tle rasistowskim i ksenofobicznym. Raport zwrócił także uwagę, że w ciągu minionego roku nieznane osoby dokonały szeregu ataków symbolicznego wandalizmu wobec miejsc związanych z niemiecką i litewską mniejszością.


Nadto raport odniósł się również do problemu dyskryminacji kobiet na rynku pracy, seksualnej eksploatacji dzieci oraz naruszania praw pracowników do zrzeszania się lub wstępowania do związków zawodowych.


"Raport Departamentu Stanu USA jest, jak co roku, bardzo starannie przygotowany. Zawarto w nim najważniejsze informacje na temat stanu ochrony praw człowieka w Polsce oraz szereg trafnych spostrzeżeń" – mówi dr Adam Bodnar. "Żałuję jednak, że kompletnie przemilczano kwestię śledztwa w sprawie istnienia domniemanych więzień CIA w Polsce. Pozostaje mieć nadzieję, może i złudną, że za kilka lat również i ten problem zostanie omówiony w raporcie" – dodał.

Data: 18.06.2012 08:00
Autor/źródło: Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Kategoria: Prawo
Słowa kluczowe: prawa człowieka, raport, prawo, ochrona praw człowieka
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.