Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Najbardziej pożądane zawody na rynku pracy w 2021 roku
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Czy absolwenci prawa zostaną pełnomocnikami?

5/5 z 1 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Trwają prace nad projektem ustawy o świadczeniu czynności prawnych. Możliwe, że jeden z jej zapisów będzie przewidywał możliwość występowania przez absolwentów kierunków prawniczych w roli pełnomocników stron na równi z adwokatami lub radcami prawnymi.

Czy absolwenci prawa zostaną pełnomocnikami?

Za projekt ustawy o świadczeniu czynności prawnych odpowiedzialny jest poseł PO – Jacek Żalek. W wywiadzie udzielonym PAP poseł tłumaczy swój pomysł:  „Dzisiaj jest tak, że pełnomocnikiem może być członek rodziny lub pełnomocnik profesjonalny. Zgodnie z moim projektem, pełnomocnikiem strony mógłby być każdy, kto skończył wyższe studia prawnicze, a nie ma aplikacji ".


Zdaniem Żalka przymus posiadania pełnomocnika korporacyjnego to wykluczenie Polaków z profesjonalnej pomocy prawnej. Poseł uważa, że istnieje potrzeba otwarcia rynku usług prawniczych, który, wbrew temu co twierdzą korporacje, wciąż jest hermetycznie zamknięty. – „Jesteśmy dziś odpowiedzialni za oszustwo edukacyjne. Produkujemy na studiach prawniczych armię bezrobotnych. Młodzi ludzie są dyskryminowani i wykluczeni - kończą studia i są bezrobotni przez sztuczne ograniczenia w dostępie do zawodów" - przekonywał.


Zgodnie z pomysłem Żalka, absolwenci prawa nie mogliby być pełnomocnikami stron jedynie w sprawach karnych, ani przed sądami rodzinnymi czy przed Sądem Najwyższym.


Nie wiadomo jeszcze, czy rozwiązanie takie miałoby być wprowadzone do ustawy o świadczeniu czynności prawnych, czy poprzez nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego. Żalek zapowiada jednak, że projekt zmian będzie gotowy przed wakacjami a nowe przepisy mogą wejść w życie już w przyszłym roku.

Data: 23.04.2012 08:00
Autor/źródło: Zespół portalu sPrawnik.pl
Kategoria: Prawo, Studia
Słowa kluczowe: studia prawnicze, absolwenci prawa, deregulacja, magister prawa, pełnomocnictwo, czynności prawne, kierunki prawnicze
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.